ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Освен консумацията на много вода, здравословна храна и елиминирането на газираните напитки от менюто, един от най-разпространените съвети за загуба на тегло е да хапваме по-често, но по малко.
Теорията е, че по този начин се ускорява метаболизмът, а апетитът се държи под контрол. Звучи логично, но се оказва, че науката, подкрепяща тази теория, не е толкова ясна, колкото историите за успеха ѝ в социалните мрежи.
Макар данните около тази теория да са объркващи, някои специалисти смятат, че подобна стратегия може да ни бъде от полза в свалянето на излишни килограми.
Ако все пак решим да опитаме този подход, е добре да спазваме тези съвети.
Да ядем мазнини, протеини и въглехидрати на всяко хранене
Малките ястия трябва да са балансирани, също както и основните. Това означава, че трябва да включим източник на здравословни мазнини, протеини и въглехидрати с високо съдържание на фибри.
Да изчислим приема на калории за всяко ястие
Когато организираме храненето си в повече малки ястия през деня, е важно да „разбием“ всички калории, които сме планирали да изконсумираме за целия ден.
Първо следва да изчислим броя на калориите за деня, след което да ги разделим на 5 или 6, в зависимост от броя на храненията, които планираме. Така ще знаем по колко калории следва да изконсумираме при всяко хранене.
Всяко хранене трябва да бъде през по-малко от 4 часа
Ако се храним често и по малко, времето е изключително важно. Не трябва да минават повече от четири часа без да има хранене. Така, ако закусим в 6 сутринта, това означава, че следващите хранения ще бъдат преди 10:00 ч., 14:00 ч., 18:00 ч., 9:00 ч. и 11:00 ч.