ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Заплатите ни са най-ниски сред държавите от ЕС, но оризът, прясното мляко, олиото и краставиците ни са най-скъпи сред страните-членки, за които от КНСБ следят движението на цените на основните храни.
От КНСБ следят цените на малка потребителска кошница от 20 жизнено важни стоки (19 храни плюс бензин) в седем държави от ЕС - Испания, Франция, Хърватия, Нидерландия, Германия, Румъния и България. Цената на ориза в България е средно 2,70 евро за кг и е най-висока в сравнение с цените в останалите изследвани шест държави от ЕС. В Румъния оризът е близо два пъти по-евтин, отколкото у нас - средно 1,40 евро за кг. Във Франция цената на ориза е средно 2,25 евро, а в Германия е 2,29 евро за кг, пише Труд.
Прясното мляко с 3% масленост в България също е най-скъпо. Средната му цена у нас е 1,78 евро за литър, а в Румъния е едва 1,09 евро. Във Франция и Германия, където заплатите на хората са в пъти по-високи от нашите, продават млякото средно съответно по 1,37 евро и 1,55 евро за литър. И то при положение, че фермерите във Франция и Германия получават по-високи заплати от българските фермери. Заплатите в мрекопреработвателните предприятия и в магазините за търговия на дребно, както и заплатите на шофьорите във Франция и Германия също са по-високи от тези на хората на същите позиции в България. Наемите и разходите за строителство на магазини в страните от Западна Европа също са по-високи от тези при нас. Но въпреки всичко това млякото ни е най-скъпо.
Същата е ситуацията и при олиото, въпреки че България е голям износител на олио. Средната цена на олиото в страната ни е 2,19 евро за литър. Това ни поставя на първо място по най-скъпо олио сред изследваните от КНСБ страни. В Румъния средната цена на олиото е само 1,61 евро, което е значително по-малко от цената в България. В Германия и Франция средната цена на олиото е една и също - 1,79 евро за литър. Оказва се, че по цени вече сме надминали държавите от Западна Европа, макар че по заплати сме далеч зад тях.
Краставиците ни също са най-скъпи. Средната цена на краставиците в България е 2,81 евро за кг. За сравнение в Румъния ги продават за 1,20 евро за кг, което е по-малко от половината от плащаната от нас цена. Краставиците във Франция са още по-евтини - средно 1,19 евро за кг, а в Германия цената им е 2,37 евро.
Минималната заплата в България е 1077 лв., което прави 551 евро. А цената на кошница от 20-те основни стоки, наблюдавани от КНСБ, е средно 61,15 евро. С минималната заплата в страната ни могат да бъдат купени 9 такива кошница с основни храни плюс бензин. Същата кошница от храни в Румъния струва само 48,53 евро. А с минималната заплата в Румъния от 814 евро може да бъдат купени 16,8 кошници с основни храни. Хората с минимални заплати в страните от Западна Европа могат да купят още повече хранителни продукти. Например във Франция с минималната заплата може да бъдат купени 26,2 кошници с храни, в Германия - 28,1 кошници, а в Нидерландия - над 30 кошници.
В Хърватия с минималната заплата може да бъдат купени 16,8 кошници с харни, при 15,5 кошници година по-рано. В Румъния кошниците, които може да бъдат купени с една минимална заплата, в рамките на година са нараснали от 15,2 на 16,8. В България също има увеличение, но е значително по-бавно - от 8,2 кошници преди година на 9 кошници сега. При такова развитие на икономиката на страната ни никога няма да можем да догоним не само страни като Германия и Франция, а дори Румъния и Хърватия. Цените на стоките все по-бързо доближават европейските нива, докато при ниските доходи нарастването е бавно, от което следва ограничение на потреблението.