ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Щедри хвалби раздава по адрес на премиера Бойко Борисов, Цветан Цветанов и главния прокурор Сотир Цацаров лидерът на "Да, България "Христо Иванов. Това се случва в недалечната 2014 г. в пространно интервю.
"Цацаров направи много важна стъпка - за първи път от началото на прехода в България, той отвори дума за вътрешна реорганизация на прокуратурата." Така правосъдният министър Христо Иванов хвали главният прокурор тогава в предаването "Дикoff", което в онзи момент върви по Нова телевизия.
Сашо Диков припомня на Иванов думите му от времето на протестите, че Борисов и Цветанов са мутри: "Как се работи с "мутрите" Борисов и Цветанов", пита журналистът.
"И с г-н Борисов, и с г-н Цветанов се работи много леко и спокойно", отвръща невъзмутимо Христо Иванов.
"Професионализмът е нещо, което се култивира много трудно. Трябва постепенно Висшият съдебен съвет да си подобри инструмента на подбор на магистратите. Трябва да направим някакви трудни избори", казва правосъдният министър Христо Иванов, запитан от Сашо Диков защо България няма успешна съдебна система като Румъния.
По-долу следва голяма част от разговора:
Водещ: - Г-н министър, как се чувствате?
- Христо Иванов: Амбициран, честно казано. Това, което видяхме е много интересно и то показва, че румънците успяват да направят наистина впечатляващи неща. Но разликата е по-скоро в дребни нюанси, а не в някакви големи дефицити. Общо взето, цялата рамка, която тя изброи, съществува у нас, нюансите са, че малки неща от нея липсват. Ще ви дам един пример – тя каза, че декларации попълват всички прокурори. И при нас всички магистрати попълват декларации, само че при тях те се проверяват. У нас никой тези декларации сериозно не ги подлага на проверка. Ето защо, ние предлагаме да се създаде орган, който наистина само това да прави. Да прави проверки периодични заедно с атестациите на съдиите и прокурорите за всички индикации и потенциални точки на натиск на корупция. Също така е много важно да се разшири обхвата на обстоятелствата, които декларират в тези декларации магистратите. Сега, ако например, един магистрат има влог в КТБ при преференциални условия, това няма как да се разбере от тези декларации. А трябва да стане ясно и трябва да могат да бъдат зададени въпроси срещу какво са били тези преференциални условия. Ако един магистрат е член на неформална организация или на тайно общество, това по никакъв начин не може да бъде разбрано.
- /…/ много отговорен магистрат е масон на пловдивската ложа „Слънце“.
- За много се говори. Но тук не става дума само за масоните. Става дума, включително ловни дружинки – това е една огромна армия в България – нищо лошо не искам да кажа за нея. Но ако един магистрат е член на една и съща ловна дружинка с адвокат или бизнесмен или някоя страна по дело, това е хубаво да се знае от другата страна, и да може да бъде разбрано. Така че постепенното укрепване на тези неща, които и ние имаме, аз съм сигурен, че рано или късно ще доведе до плодотворни резултати.
- Има нещо много основно, според мен, става дума за сформиране на независим орган и независими прокурори. Добре знаем, да не споменавам – всички у знаем името, как му личи, че отвсякъде е зависим. Какво да разчитаме, какво да очакваме?
- Г-н Диков, ние с тези независими органи, аз даже тук съм си ги записал като имена, правихме ДНАС като независим орган – българското ФБР. Спомняте си. После правихме БОРКОР – самият бранд, с който беше названа тази структура трябваше да носи огромен заряд. Правихме не само независима специализирана прокуратура, но и специализиран съд.
- Само че онзи с кънките го сложихме на първа инстанция на прокуратурата.
- Доверието и климата са много важни, в които се създават такива организации. Това, което тя каза беше, че в тяхната организация вътре, самите прокурори са с голямо чувство за независимост. И второ, има голямо чувство на доверие в тях. Искам да ви припомня, когато трябваше да се попълнят местата в специализирания съд и прокуратура, че нямаше кандидати.
- Нямаше кандидати. Единственият кандидат е онзи с кънките. Как да има хора като са едни и същи заплатите, а тук заплатите са им доста по-високи.
- Не, не е само до заплатите. Заплатите в българската магистратура на общия фон на публичната сфера са сравнително прилични, при все че не са актуализирани, а трябва да се актуализират. Но не е само до заплатите. Професионализмът е нещо, което много сложно се култивира и трябва да се прави доста дълго време. Аз като гледах тази млада жена – вие ми казахте, че тя е на 41 години, си спомних за една реплика на бившия главен прокурор Филчев, който говореше за жените в магистратурата, им се подиграваше как те в обедно време ходили с 2 кофички кисело мляко /…/. Някъде има такава смела жена и в България. Въпросът е, че някой трябва да има политическата воля да я разпознае и да я назначи.
- Само че всичко започна от една друга смела жена – Моника Маковей която е на вашето място – 2004-2007 година беше министър на правосъдието, така че да не излезе, че вие сте страхливеца, който няма да успее да направи всичко, което е необходимо. От нея, със страшен вой отвсякъде, и Моника Маковей – от нея тръгна реформата.
- Много бих искал да стъпя на малкия пръст на г-жа Маковей, но няма какво да говоря за себе си. Въпросът тук е, че ние тук трябва постепенно, Висшия съдебен съвет (ВСС), който подбира прокурорите, включително в социализираните структури, и който трябва постепенно да си подобри инструментите за подбор, инструментите за доверие в самите магистрати. Гледате ме с недоверие.
- Пълно недоверие ви гледам, защото казах на вашия началник в парламента, вицепремиера Кунева миналата неделя: Вашите 29 страници-81 страници таблици ще бъдат лист хартия, ако не разформировате по най-бързия начин ВСС – не вие лично – парламента, с промяна в закона, както сега се иска разделянето на две квоти – съдийска и прокурорска. Идеален повод. Тези хора вие ги ръководите, макар и формално, и знаете, че те са нарушители на закона по най-нагъл и безумен начин, без да им дреме, и то са рецидивисти, защото не един и два пъти са случаите на такива нарушения.
- Ще ви споделя нещо съвсем откровено. Аз винаги съм смятал, че за да можем култивираме култура на независимостта, не е написано в закона, не в Държавен вестник, тя е в главите на магистратите. За да можем да я култивираме трябва да направим някои трудни избори. И дори да сме недоволни от ВСС, ако искаме следващия, хората в него да бъдат с усещане за стабилност, ние трябва да оставим този да си довърши мандата. Но трябва да ви призная честно, че когато присъствах на последното заседание на ВСС, на поредната демонстрация на отказ да се види елементарния факт, че случайното разпределение в България не е защитено от манипулация, и то в контекста на казус като „КТБ“, почнах да се питам дали все пак няма някаква граница, от която нататък трябва да се носи отговорност. Не съм аз човекът, който ще отговори на този въпрос.
- Обръщайте се към Бойко Борисов. Аз още веднъж чакам от него да тръгнат нещата. Защото без него, без „бащицата“ нищо няма да стане…
- Тези решения трябва да се взимат от парламента, те трябва да се взимат колективно от кабинета. Дайте да нямаме „бащици“. И едно нещо от театъра трябва да си припомним: царят винаги го играе свита. Така че нека да не сме свита. Нека да се взимат решенията от колективния орган така, както законът…
- Последният случай, за който вие казвате – доклад на IT експерт, който доказва, че софтуера „лоу чойс“ представлява пълен боклук и може лесно да се манипулира. И тези хора от ВСС се правят на глухи и слепи, че това не е така. Като човек, който докато бяхте отвън ги критикувахте най-зловещо, сега не ви ли, от вашата позиция, може би не върви – ще ви обвинят, че се месите в съдебния хаос.
- Първо, наистина като министърът на правосъдието имам някакво ограничение на чувствата, които изразявам. Ако видите протокола, аз там доста, те после даже ме критикуваха какви неща съм казал. Но не е въпроса аз да критикувам. Наистина, отказът да се видят фактите на ВСС, когато става дума за нещо толкова ключово като софтуера за разпределение на делата, е изключително обезпокояващ. И аз се надявам на следващото заседание, че те ще коригират позициите си, ще излязат с някакви силни инициативи в това отношение, защото иначе почва да става доста кризисно.