ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Турция няма право да загърби Запада и трябва да промени тона си, за да улесни трудните решения и проблемите. За 150 г. от историята си страната преодоля много премеждия, но се съюзи с него, членува в различни институции, свързани с демократичните и правните ценности, но същевременно поддържа много добри отношения с Русия, Азия и Африка. Коментарът е на журналиста от в. „Хюриет“ Таха Акьол, който настоява Турция да бъде ориентирана твърдо към Запада.
Според него страната трябва прецизно да осмисли мястото си в света, особено в процеса на сближаването с Русия, която също има проблеми със Запада. След свалянето на руския бомбардировач на 24 ноември 2015 г.
Турция потърси подкрепата на НАТО, което разгневи Путин и той остро подчерта, че е била нужна незабавна връзка с него, припомня авторът. "Ако си въобразяват, че ще се ограничим само със забраната на вноса на техните домати и в строителния сектор, грешат дълбоко и ще съжаляват стократно за деянието си, в близко бъдеще не е възможно отношенията между Русия и Турция да се нормализират", заяви Путин 10 дни по-късно. Освен това той обвини управляващата Партия на справедливостта и развитието в подкрепа на ДАЕШ /Ислямска държава/.
Русия има тежки проблеми със Запада – военната окупация в Украйна и Крим остави убеждението, че Путин се е устремил към възраждането на съветската империя, петролът загуби стойност и европейското икономическо ембарго нанася сериозни поражения върху руската икономика. Западът също преживява своите трусове – Великобритания излезе от ЕС, европейската икономика е в продължителна рецесия, проблемите с бежанците пропукаха единомислието в рамките на ЕС.
Евразийската стратегия на Русия е важен фактор в геополитиката, Турция трябва да внимава, тъй като има проблеми и с Европа, и с Америка. Ако се даде тласък в отношенията с Турция, то това ще бъде стратегически актив за Кремъл, заключава Акьол в „Хюрриет“. Според него юнското писмо на Ердоган до Путин е дало ключа към преждевременното разрешаване на кризата в двустранните отношения след инцидента с бомбардировача. Показателен е и фактът, че на 5 август Владимир Путин в телефонен разговор с турския президент изрази подкрепа за демокрацията и заклейми опита за преврат. Разбира се, че отношенията между Турция и Русия трябва да бъдат подобрени, особено в сферата на туризма и енергетиката, това е от стратегическо значение и за двете страни. Но това не може да бъде алтернатива на западната ориентация на Турция, основното място на страната е в западния свят. Никой не прогнозираше, че един свален самолет може в такава степен да удари икономиката, но влошаващите се отношения на Турция със Запада са на път да нанесат далеч по-тежки поражения, тъй като той е най-големият ни партньор в сферата на технологиите, ноу-хау, научните изследвания, търговията и инвестициите, докато делът на Русия и Азия в тези сектори е доста малък, уточнява авторът.
Той отново подчертава, че Турция е част от западния свят и дори няма смисъл да се припомня членството й в НАТО. Според него проблемите с европейските демократични и правни устои в Турция са започнали доста преди опита за преврат от 15 юли – още от 2010 г. са започнали да се трупат, но успоредно с това и в Европа крайно десните позиции са се засилвали. С оглед на всичко това, ако Турция представи стратегията си след кървавия преврат с един рационален и правдив език, Западът ще я разбере по-добре, а така и екстрадицията на Фетхуллах Гюлен от САЩ ще бъде улеснена, препоръчва Таха Акьол.
Той призовава за зрял политически подход към възкресяването на връзките с Русия, особено след урока със сваления бомбардировач. Русия е единственият съсед на Турция с общ БВП от над 1 трилион долара, с втората по мощ армия след САЩ и през 2015 г. въпреки икономическата криза инвестира 81 млрд. долара във въоръжение и военна модернизация, а през 2020 г. вложенията ще достигнат 500 млрд.долара, предупреждава авторът. Според него не трябва да се подминава и фактът, че „императорът“ Путин през януари бе домакин на емира на Катар Тамим бин Хамади – пребогатата на петрол държава оцени необходимостта от добри политически и икономически отношения с Русия.
Възстановяването на връзките си Турция трябва да обмисля и в този фокус. Турция обаче може да бъде полезна на Русия от гледна точка на интеграцията – само с развитие на военно-промишления сектор не става, съветската империя, разположена от Берлин до Японско море, живя в капсула и всичко, което е извън нея, бе определяно като капитализъм и империализъм, а това е налице и сега. Безхаберието и невежеството за световното производство, творчеството, иновациите, конкурентоспособността доведоха Русия до възможността да се конкурира единствено с въоръжението си. През 1970 г. Збигнев Бжежински в книгата си „Между два века“ отбелязва, че Русия ще се разпадне не чрез война, а поради икономически колапс и умствен застой.
Важно е Русия да се отвори за външните ценности като свободата на мисълта и това може да стане по модела на Турция, тъй като модерните правни институции, международната икономическа интеграция, светът на идеите и икономическия рационализъм могат само да подобрят имиджа й, и тя е длъжна да тръгне по този път, коментира Акьол. Докато Турция запазва собствената си икономическа и правна интеграция със Запада, възобновяването на турско-руските отношения и бързото развитие на приятелството е неизбежно и полезно, както за Турция, такаи за Русия, заключава Акйол.