Цветелина Бориславова с нов бизнес - ще прави комплекс за билки и мед
Общинарите в Средец обаче осуетиха крупна сделка, засега
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Общинските съветници в Средец осуетиха крупна сделка за продажба на земя в землището на с. Сливово и Синьо Камене. Докладната от кмета Иван Жабов за закупуване от частна фирма на 120 дка общински терени - предимно изоставени ниви и широколистни гори, изобщо не бе подложена на гласуване от местния парламент, съобщава "Флагман".
Според предложението земята трябваше да бъде използвана от фирма „АЙ ТИ ПИ – България” за изграждане на комплекс за медо и биопроизводство на билки.
Справка показа, че зад въпросното дружество седи не кой да е, а известната бизнесдама Цветелина Бориславова. Тя е едноличен собственик на целия капитал на „АЙ ТИ ПИ – България”, който е в размер на близо 5 млн лв. Според Търговския регистър ЕООД-то е със седалище в София, а предметът му на дейност е производство и търговия с напитки, в частност газирани, безалкохолни напитки, администриране на патенти и лицензи, както и всяка друга дейност, незабранена от закона.
Никой в залата нямаше ни най-малка представа, че зад фирмата всъщност стои една от най-богатите българки. Инвестиционните намерения пред местния парламент представи управителят на дружеството Златан Александров, но явно не успя да ги убеди.
„Фирмата се занимава със земеделие, главно с производство на етерични маслени култури, биологично сертифицирани. Искаме да изградим стопанство, в което да се отглеждат билки, етерично-маслени култури, да се разположат пчелни кошери. Искаме да разполагаме с определено количество земя, което да окрупним. Харесали сме землищата на с. Сливово и с. Синьо Камене. Ще имаме нужда от работна ръка, стига да има желаещи за такава сезонна работа. Имаме дестилерия, база на различни места в страната. Тръгнахме с нагласата, че тази общинска земя ще бъде основа за нашата фирма”, каза пред "Флагман" Александров. В тона му имаше разочарование, че се отказва инвестиция, която би осигурила поминък и имидж на общината като екорайон.
След изслушването му общинските съветници единодушно решиха, че докладната се нуждае от преработка и прегласуване на следващо заседание. Но не уточниха за кога. Те се обединиха около идеята, че ще е по-добре да дадат 12-те имота под аренда, отколкото да ги продават.
От администрацията на кмета обаче обясниха, че такава промяна на условията може да провали сделката, тъй като законът не позволява стопанисването на подобни терени за повече от 10 години, а за посочената дейност ще са необходими минимум 15.
„Съветниците казаха, че ще преразгледат предложението за дълготрайно арендуване. Надявам се, че ще вземат решение в най-кратки срокове. Спряхме се на тези села, защото Странджа е екологично чист район. Заявили сме отдавна инвестиционните си намерения”, коментира след края на сесията Александров.