BG EN

Цветът на очите издава към какви болести сме предразположени

ГОРЕЩО
Бомба

Цветът на очите издава към какви болести сме предразположени

27266
на 20.06.2016
Цветът на очите издава към какви болести сме предразположени
Автор:   ПИК

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

Очите Ви са кафяви, сини, зелени, а може би с цвят на мед или пък сиви, пише delo.bg. Цветът и пигментациата на ириса обаче не са само за красота. Те също така могат да бъдат индикатор за здравословни проблеми.

препоръчано

cvetyt na ochite-tymniПомътняването, което се появява в зеницата на окото, е чест симптом на катаракта – често срещана болест сред хората в напреднала възраст. Оказва се, че тъмнооките хора са най-изложени на опасността от възникването й. Проучването, публикувано в American Journal of Ophthalmology показва, че рискът е по-голям за тях с около 1.5 – 2.5 пъти, отколкото за хората със светли очи.

Най-добрият начин да се избегне катарактата при хората с тъмни очи е осигуряването на подходяща защита на очите от ултравиолетовите лъчи. Ако носите очила, погрижете се стъклото им да има висок UV филтър. Същото се отнася и за хората, които носят контактни лещи. През лятото е по-добре за очите да не се купуват евтини слънчеви очила, а такива с гаранция, че ефективно защитават очите.

Изследване, проведено през 2012 г. и публикувано в списание „Nature“ доказва, че автоимунното заболяване витилиго, което причинява загуба на цвета на кожата, най-рядко се наблюдава при хората със сини очи. Изследването било проведено с 3 хиляди представители на бялата раса. Те били болни от витилиго. От тях, 27 % били със син цвят на очите, 30 % били със зелени или пъстри очи, а 43 % – с кафяви. В допълнение, изследователите открили, че промените в два специфични гена. Те са отговорни за синия цвят на очите, или по-точно гените Tyr и OCA2 намаляват риска от витилиго.

От генетична гледна точка витилиго и меланома са напълно противоположни болести. Затова не е изненадващо, че естествената защита на синеоките хора срещу витилиго води до повишен риск от развитие на меланом. Обяснение на това правило може да бъде теорията, че витилиго е автоимунно заболяване. Това означава, че имунната система погрешно тълкува сигнали, които достигат до нея от тялото. Твърде интензивният отговор на подадения сигнал води до факта, че хората с кафяви очи са по-податливи на витилиго. Също така техният организъм успява да изгради защита срещу меланома. Конкретно обяснение за тази взаимовръзка все още не е напълно формулирано. Известно е обаче, че количеството и видът на пигмента са общи фактори на тези две заболявания.

Ако очите Ви са пъстри или кафяви, то вероятността да усетите въздействието на алкохола по-бързо от останалите хора, е по-голяма. Изследователи от Университета във Върмонт открили, че хората с по-тъмни очи изпитват по-честа необходимост от алкохол. Това е фактор по-лесно да се пристрастят към алкохола. Потвърждение е и фактът, че тъмнооките хора са по-чувствителни към ефектите на алкохола и злоупотребата с наркотичци. По тази причина, за да постигнат желания ефект на „замайване”, те се нуждаят от по-малка доза.

cvetyt na ochite-siniАмериканският професор по анестезиология Инна Белфър представила резултатите от щателно проучване. То показва, че жените със светли очи имат по-висока устойчивост на болка и изпитват по-малко дискомфорт, отколкото дамите с тъмни очи. Проведеният от нея експеримент бил фокусиран върху жени преди и след раждането. Според получените резултати, жените с по-тъмни очи чувствали много повече дискомфорт, отколкото светлооките. Приложените болкоуспокояващи при дамите с тъмни очи също били много по-силни, отколкото тези, които били приложени при останалите жени. Според специалиста, тези резултати са само началото на научните изследвания с цел да се открият генетични детерминанти на чувството на болка.

Една от най-честите причини за загуба на зрението след 50-годишна възраст е развитието на дегенерация на макулата. Това заболяване включва увреждане на малка част от окото в близост до ретината. Обикновено започва с размиване на образа и завършва с пълна загуба на зрението. В допълнение към генетичната предразположеност и тютюнопушенето като причина за дегенерация на макулата се счита и светлият цвят на очи. Това от своя страна дори удвоява риска.

Доколкото нямаме влияние върху цвета на очите си и свързаните с него заболявания, то поне можем да направим всичко, което зависи от нас, органът на зрението да ни служи възможно най-дълго. Ако забележим, че очите ни изглеждат по-различно от нормалното, като например поява на зачервяване или пожълтяване в бялата част от очната ябълка, трябва да се обърнем към лекар. Зачервяването може да е симптом на алергия, а пожълтяването  да е признак на неправилно функциониране на черния дроб. Промяната в цвета може да е резултат от наследствено заболяване, рак или други сериозни заболявания, които изискват лекарска консултация.

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за 21 май - Съдбата подлага отново на изпитание Овните, неприятни разговори предстоят за Скорпионите САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за 21 май - Съдбата подлага отново на изпитание Овните, неприятни разговори предстоят за Скорпионите
ПИК TV x
Закопаха ППДБ от трибуната: Защо правите разлика между нарушилите закона депутати от Възраждане и онези със светещите ръчички и парички (ВИДЕО) Закопаха ППДБ от трибуната: Защо правите разлика между нарушилите закона депутати от "Възраждане" и онези със светещите ръчички и парички (ВИДЕО)
ново
Днес: 71
hot
най-четени новини в момента
Сега
21173
четат ПИК