BG EN

Ценители винари и гастрономи празнуваха в село Полето

Региони

Ценители винари и гастрономи празнуваха в село Полето

4006
на 15.02.2015
Ценители винари и гастрономи празнуваха в село Полето
Автор:   ПИК

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

За четвърта поредна година жители, гости и приятели на село Полето отбелязаха най-истинския и пенлив празник – празникът на виното, съобщиха от пресцентъра на община Симитли, предаде агенция "Фокус".

Стотици се събраха на площада в селото край много бутилки с пенливо червено и кристално бяло вино, скари със сочни мръвки и отрупана маса с вкусна кулинарна изложба. В Полето тази година празнуват ‘на патерици’. Пои принцип празникът е всяка година в първата събота на винения месец февруари. Но веднъж отложиха празника на виното в Полето заради националния траур в памет на президента Желю Желев, след това ‘прескочиха’ и датата на празника по стар стил- 14-ти февруари заради Голяма Задушница. 

И така днес ценителите на виното, местни производители от Полето се събраха на площада за водосвет и веселба. Тази година топли слънчеви лъчи погалиха празнуващите. Празник на виното има всяка година, откакто селото е под мераклийското управление на най-младия селски кмет в симитлийска община – Иван Манчев. Празник на площада, край огън, е имало през последните години и на минусови температури, и в преспи сняг, и при валежно време. 

Отец Евгени отслужи празничната литургия на площада в Полето, след това освети лозичките в двора на храма, а общинският кмет Апостол Апостолов и кметът на Полето Иван Манчев извършиха ритуалното зарязване и поляха сухите лозови пръчки с червено вино като нарекоха всяка капка, полято вино на лозата, да даде тон вино догодина.
Оркестър с гласовита певица, даже и гост изпълнител – Васко Лазаров, се грижиха за ритъма на празника в Полето. 

И тази година празникът имаше и конкурсен характер. За шега, за признание и за заслужена гордост на най-добрите майстори. Разбирачи отличиха “Най – хубаво червено вино” и “Най – хубаво бяло вино”, както и най-вкусните гозби в категорията “Мезета за червено и бяло вино”. Дегустаторски комисии оценяваха храната и виното и с много затруднения, опиянени след тест на 16 червени и 5 бели вина, успяха да излъчат победители. 

“Най – хубаво бяло вино”
1 място - Ангел Манчев
2 място - Росен Янакиев
3 място – Илия Благов
“Най – хубаво червено вино”
1 място Методи Костов
2 място Георги Стойчев
3 място Иван Костов

Дами кулинарки от Полето много се бяха постарали за подредбата на вкусната изложба. Специална награда за най- оригинална вкусотия бе присъдена на кошницата от тесто на Адриана Костова. А първото място бе за Снежана Великова. Сред наградените бяха и Станислава Петрова и Спаска Андонова.

препоръчано
Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК! Топ хороскопът на Алена за първата събота на декември: Овенът да се готви за никулденски купон, но да пази здравето си. Лъвът да не харчи излишно САМО В ПИК! Топ хороскопът на Алена за първата събота на декември: Овенът да се готви за никулденски купон, но да пази здравето си. Лъвът да не харчи излишно
ПИК TV x
Проф. Рачев С ШОК ПРОГНОЗА пред ПИК TV: Никулден идва с пролетни температури, а после... (ВИДЕО) Проф. Рачев С ШОК ПРОГНОЗА пред ПИК TV: Никулден идва с пролетни температури, а после... (ВИДЕО)
ново
Днес: 60
горещо
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК