Цецка Цачева с коментар за оставката си: Съвестта ми е чиста. Никой не е казал, че съм извършила закононарушение
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Тръгвам си с усещане за свършена работа в министерството, а преди това и в парламента. Това заяви министърът на правосъдието в оставка Цецка Цачева пред БНТ.
„Никой не е казал, че съм извършила закононарушение, че съм злоупотребявала с обществени поръчки. Съвестта ми е чиста“, допълни Цачева.
По думите ѝ ситуацията е неприятна в чисто човешки план.
„Нека да изчакаме да се развият събитията, да излязат резултатите от проверките – каза Цачева. - Аз съм човек с професия. Никой не може да ми отнеме онова, което знам и мога, така че животът продължава“
Цачева заяви, че е направила всичко възможно, за да облекчи партията, премиера, лидера на ГЕРБ, правителството за предстоящите избори.
„Давам си сметка, че ситуацията се развива и в предизборна кампания, каквито неща обикновено се случват. Ще направя всичко възможно по никакъв начин те да не се отразят на кампанията на ГЕРБ и нейната победа“, допълни министърът в оставка.
На въпрос дали ще остане в политиката, Цецка Цачева отговори: „Днес съм министър в оставка. Утрешният ден ще бъда министър в оставка в отпуска, какво ще се случи в сряда, четвъртък, след гласуването на оставката ми, е въпрос, чието решение ще взема аз, заедно с моето семейство“.
Министърът в оставка категорично заяви, че няма никакви взаимовръзки с фирмата „Артекс“ и призова да се оставят компетентните органи да си свършат работата.
„Отговарям само за себе си. Имам само този апартамент“, коментира тя и посочи, че по декларации може да се проследи, че цялото ѝ имущество, с което е влязла във властта, е заменено за този апартамент.
Цачева обърна внимание, че имуществото ѝ не е придобивано от приватизационни сделки. „За тези десет години имам някакви спестявания. Всичко това го има в декларациите, нека се проследи“, заяви още Цачева.
По повод имота на Цветан Цветанов, министърът в оставка призова да не я вкарват в схеми и разсъждения по тази тема.
„Аз съм тук пред вас в лично качество, коментирам лично поетите от мен действия и стъпки. Чакам резултата от проверките, като считам за коректно до момента, в който се гласуват оставките да бъда в отпуск. Заради това съм поискала да ми бъде разрешен този отпуск“, допълни още Цачева.
Във връзка с твърденията за лобистко законодателство в интерес на фирмата, министърът посочи, че това също трябва да бъде установено.
„Не отива аз да коментирам има ли лобизъм или няма. Това не може да бъде само спуснато в публичното пространство, това трябва да бъде доказано“, обясни Цачева.
Цачева каза още, че е отговорност на премиера да реши кой да заеме мястото й.
„Ако поиска идея или съвет, ще му дам”, каза тя. По думите ѝ изборът на нов министър на правосъдието е политически разговор. На въпрос дали ще има следващи оставки, Цачева посочи, че не са към нея тези въпроси.
Във връзка със свършеното в Министерство на правосъдието по отношение на условията в местата за лишаване от свобода, министърът посочи: „Много неща се свършиха през това време. На първо място и мисиите, които идват от Комитета против изтезанията по линия на Съвета на Европа отчитат напредъка в тази система, изпълнението на минималните критерии с оглед настаняването на лишените от свобода, други условия, на които трябва да отговарят. Разбира се, има и какво още много да се прави. Някаква случайност, но в рамките на петъчния ден, подписах за обнародване в „Държавен вестник“ новите инструкции и правила за конвойната дейност.
По линия на Българското председателство, което премина изключително успешно Министерство на правосъдието и приоритетите, които бяхме поставили, получиха много висока оценка от страна на ЕК и на останалите държави – членки. Онези теми, които обявихме като приоритет са важни не само за България, те са важни и за целия съюз, като например службата на европейския прокурор. България беше една от държавите, които при условие на засилено сътрудничество, от 2013 г. е настоявала, работила, за да се изгради тя и да се знае какво се случва със средствата, данъците на европейските граждани, по линия на еврофондовете, които след това се разходват в отделните държави“.