ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Премиерът на Гърция Алексис Ципрас не успя да получи подкрепа от основния опозиционен лидер за постигане на консенсус преди ускорените преговори между Гърция и Македония за разрешаване на спора за името на Бившата югославска република Македония (БЮРМ), който се влачи от десетилетия, съобщава "Ройтерс".
Атина и Скопие се разбраха да ускорят преговорите за постигане на споразумение в спора, който вкара в задънена улица амбициите на малката, но стратегически разположена бивша югославска република да се присъедини към НАТО и Европейския съюз.
Гърция смята, че името Македония предполага териториални претенции към нейната северна област, носеща същото име. Стотици хиляди гърци протестираха в град Солун по-рано този месец, за да се обявят срещу използването на името "Македония" при каквото и да е разрешаване на спора.
Сред предложенията за име на БЮРМ са Северна Македония, Нова Македония и Македония-Скопие.
"Няма да разделяме гърците да обединяват Скопие", изтъкна лидерът на основната опозиционна партия "Нова демокрация" Кириакос Мицотакис в телевизионно обръщение след среща с Ципрас.
Той посочи, че разрешаването на спора за името не е само външнополитически въпрос, а също и сериозен проблем, свързан с историята на Гърция и "самата идентичност на гърците".
Като член на НАТО и ЕС е необходимо съгласието и одобрението на Гърция, за да може нейната съседка да се присъедини към двете организации, но името "Македония" се възприема като означаващо иредентистки амбиции (амбиции за анексиране на чужди територии) към нейната северна област Македония.
Мицотакис, чиято консервативна партия води в социологическите проучвания, обвини Ципрас, че не е поискал конституционни промени в Скопие като "необходимо условие" за каквито и да е преговори, отбелязвайки, че прозорецът от възможност за споразумение е затворил.