ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Турският външен министър Мевлют Чавушоглу заяви, че "Света София" не е въпрос на международните работи, а въпрос на национален суверенитет ", цитира думите му “Анадолската агенция“.
Изказвайки се в телевизионно интервю, Чавушоглу отговори на последните дискусии относно възможното възобновяване на работата на „Света София“ като джамия и заяви, че популярният туристически обект първоначално е бил джамия след завладяването на Истанбул, съобщава "Фокус".
Подчертавайки, че никой не трябва да коментира свободата на религията в Турция, Чавушоглу каза, че стъпките, предприети през последните 20 години към различни малцинства в страната, са очевидни.
Върховният дипломат на Турция също атакува САЩ заради наскоро публикувания доклад за международната религиозна свобода през 2019 г. и заяви, че е "трагикомично" САЩ да коментират свободата на религията и правата на човека.
„Света София“ е използвана като църква в продължение на 916 години. През 1453 г. е превърнат в джамия от османския султан Мехмет II, когато империята завладява Истанбул.
След реставрационните работи през османската ера и добавянето на минарета от архитекта Мимар Синан, „Света София“ се превръща в едно от най-важните произведения на световната архитектура.
По време на турската република тя е превърната в музей.
Ердоган подчерта, че османците са превърнали сградата в джамия, вместо да я разрушат, съдба, претърпяна от много джамии, иззети от османците.
Чавушоглу също коментира неотдавнашния призив на Египет за прекратяване на огъня в Либия и каза, че така наречената декларация в Кайро е "мъртвородена".
"Можем да продължим спазването на задължителното прекратяване на огъня в Либия под чадъра на Организацията на обединените нации", добави той.
След отстраняването на покойния владетел Муамар Кадафи през 2011 г. новото правителство на Либия беше създадено през 2015 г. след политическа сделка, ръководена от ООН.
Международно признатото правителство контролира западните части на страната и е атакувано от силите на военачалника Халифа Хафтар от април 2019 г., като в резултат на военните действия са убити над 1000 души.
През последните дни либийската армия постигна значителни военни победи срещу милициите на Хафтар, превземайки всички западните градове на страната до тунизийската граница и възвръщайки стратегически места, включително авиобазата Ал-Ватия и Тархуна, което се разглежда като значителен удар върху силите на Хафтар.