Смяната на времето изостря психични и неврологични проблеми
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Прочетох, че през първата седмица от новото часово време броят на сигналите в „Бърза помощ” се увеличил с 12%, а нещастните случаи нараснали с една трета. Възможно ли е преместването на стрелките само с един час назад да се отрази сериозно на здравето?
Радка Пешева, Пловдив
Наблюденията на медиците показват, че в продължение на две седмици след връщането на часовника с 60 минути назад, ние се приспособяваме към тази промяна. Необходимо е време, за да се получи отново синхрон между два часовника – механичния, който настройваме, и биологичния в тялото ни.
В процеса на приспособяване имунната ни система е по- уязвима. Създават се условия за изостряне на съществуващи хронични заболявания - астма, хипертония, язва, обменни нарушения. Особено чувствителна към стрес е нервната система. При много хора промяната на часовото време води до безсъние, раздразнителност, лесна умора и лошо настроение. Влошават се други неврологични и психични заболявания. Към стреса, предизвикан от нарушените биоритми, често се добавя потиснатост от недостиг на светлина. За да се справите с възможни здравословни проблеми, добре е да отделяте повече време за сън. Някои хронобиолози / специалисти по биоритмите/ съветват да се спи по два часа допълнително. Така ще сведете до минимум риска да се чувствате неработоспособни. Пазете се от негативни емоции. Осигурете си време за достатъчно движение и спортни занимания. Те ще помогнат на организма ви да отделя повече вещества, които покачват настроението. Може да приемате витамини - А, С, Е, В6, които повишават съпротивителните сили на тялото. Включете в менюто си достатъчно белтъчни храни, без много мазнина, също - зеленчуци и плодове. Правилното петкратно хранене ще укрепи устойчивостта ви.