И синдкатите искат промени от ДКЕВР
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Дружествата по веригата производител - доставчик на ток не са съгласни с предложения от Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) нов модел на ценообразуване, според който цената на тока за бита и малките фирми ще поевтинее с около 5% от август.
По време на общественото обсъждане на цените в сектор "Електроенергетика" в ДКЕВР днес представителите на ЧЕЗ, ЕВН и "Енерго про" се оплакаха от понижаването на технологично признатите им разходи и обясниха, че са на ръба на финансовия колапс, предаде БНТ.
Миналата седмица "Енерго про" заплаши да заведе арбитражно дело срещу България, ако се приложат заявените мерки.
Разчетите на Kомисията предвиждат електоенергията, доставяна от "ЧЕЗ Електро България" на битови клиенти, да поевтинее през деня с 4,4 на сто, а през нощта - с 6,02 на сто. От ЧЕЗ възразиха срещу подхода за определяне на технологичните разходи и заявиха, че не се отчитат реалните нива.
Председателят на ДКЕВР Анжела Тонева (на снимката) призова от дружеството да представят в становището си и размера на търговските загуби.
Според проекта на ДКЕВР токът от "ЕВН България Електроснабдяване" ЕАД за бита трябва да поевтинее през деня с 4,12 на сто, а през нощта - с 6,82 на сто. "От 2008 г. до 3 март 2013 г. цената ни за разпределение е намалена с 21,66 на сто", каза Гочо Чемширов от дружеството, цитиран от БТА. Той предложи регулаторният период да не бъде от две години, а от 1 юли 2014 г. да се направят нови, реални цени.
Миньорските синдикати пък настояха за поскъпване на въглищата преди 1 август, за да не се налагат съкращения - в противен случай заплашват със стачка.
Минимална е промяната, която ДКЕВР предлага в цената на топлинната енергия - под процент поевтинява парното в по-голямата част от страната. Понижението, което абонатите едва ли ще забележат в сметките си, обаче било за сметка на топлофикационните дружества, оплакват се от сектора.
През новия ценови период токът от когенерация ще се изкупува на по-ниски цени, орязани са и разходите за амортизация и загуби по мрежата. Окончателното решение за цената на парното и тока от 1 август ще стане ясно следващия понеделник.