ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
"Много внимателно трябва да бъде формулирано разпределението на функциите в сектор "Сигурност" между парламента, правителството и президента, както и въпросът със създаването на нови агенции. Крайно време е да се определи и какви точно са правомощията на МВР и Държавна агенция "Национална сигурност" (ДАНС). Ще се наложи да решим каква структура ще бъде МВР – дали ще се занимава само с полицейски и охранителни функции, дали ще е с акцент на битовата престъпност. Стои въпросът за ролята на противопожарната отбрана, на гражданската защита, на службата за документи за самоличност и много други звена".
Това смята депутатът от "Коалиция за България" Младен Червеняков, съобщиха от пресцентъра на БСП днес.
Според предложенията на "Коалиция за България" не се изземат всички правомощия по отношение на дознанието, които има МВР. "Там остават две основни звена, които традиционно са работили в МВР - икономическа и криминална полиция", допълни Червеняков.
Според депутата е необходимо да се приемат още закони, които да организират работата в сектор "Сигурност". Те са рамков закон за сигурността и закон, който да регламентира другите служби в сферата - разузнаване, охрана, Дирекцията за специални оперативно-технически операции.
Необходим е и закон за оперативно-издирвателната дейност, както и закон за Съвета за сигурност към Министерския съвет, счита Червеняков.


