BG EN

Чудо! Самоуправляващи се коли излизат по пътищата до 5 години

Технологии

Чудо! Самоуправляващи се коли излизат по пътищата до 5 години

11506
на 07.05.2016
Чудо! Самоуправляващи се коли излизат по пътищата до 5 години
Автор:   ПИК

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

Самоуправляващите се автомобили могат да се движат по пътищата до 5 години, смята ръководителят на концерна „Фиат-Крайслер” , цитиран от АФП. Серджо Марчионе отказа да разкрие финансовите детайли по обявеното тази седмица партньорство с „Алфабет” (Alphabet) – компанията-майка на технологичния гигант „Гугъл”. „Фиат-Крайслер” ще се присъедини към производителите на автомобили, използвани за изпробване на софтуера за управление на коли на „Гугъл”.

препоръчано

Според Марчионе предполаганите от „хората” около „20 години” до появята на безпилотните превозни средства по пътищата може да бъде смалена до „следващите 5 години”. Тестовата флотилия на „Алфабет” ще нарасне над 2 пъти с включването на 100 нови хибридни минивана „Крайслер Пасифика”, модел 2017 година. Това е и първият път, в който интернет гиганта ще работи пряко с автомобилен производител върху самоуправляващите се коли. 

"От „Фиат-Крайслер” ще проектират миниваните, така че за нас ще е лесно да инсталираме системите за самоуправление, включително компютрите, които поддържат такъв софтуер и сензорите, които позволяват на софтуера да вижда какво се случва на пътя”, беше обяснено в пост в социалната мрежа „Google+”. Концепцията на миниваните ще позволи изследването на възможностите за по-масов автоматизиран транспорт, включващ безконтактни плъзгащи се врати и други подходящи функции.

„Алфабет” няма да лицензира технологията за автономната кола, нито ще продава готовите минивани. По думите на Марчионе засега има много въпроси без отговор като цената на такива автомобили и вградените им функции, но без „изследване никога няма да разберем” отговорите им. „Трябва да преминем през преходния период по съвместен начин с хора, на които исторически се гледа като потенциални врагове за нашия бизнес”, заяви още шефа на „Фиат-Крайслер”.

Много други производители като „Ауди”, „Форд”, „Мерцедес”, „Лексус”, „Тесла” и „БМВ” работят върху собствени технологии за самоуправление. „Пацифика” ще имат възможността да се движат хибридно или само с електрическа енергия. „Гугъл” започна да изпробва технологията за безпилотни автомобили още през 2009г., използвайки тогава „Тойота Приус”. В момента тестовите возила са около 70, включително модели на „Лексус”, както и собствените малки автомобили на „Гугъл” представени през 2014 година. 

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК: Прочетете топ хороскопа на Алена за 13 декември - Овните се радват на успехи, Девите да бъдат предпазливи САМО В ПИК: Прочетете топ хороскопа на Алена за 13 декември - Овните се радват на успехи, Девите да бъдат предпазливи
ПИК TV x
Времето полудя! Проф. Георги Рачев с ЛОША ПРОГНОЗА пред ПИК TV - ще видим сняг за Коледа през крив макарон (ВИДЕО) Времето полудя! Проф. Георги Рачев с ЛОША ПРОГНОЗА пред ПИК TV - ще видим сняг за Коледа през крив макарон (ВИДЕО)
ново
Днес: 18
горещо
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК