ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Председателят на Съвета на Европа Торбьорн Ягланд подкрепи „чистката“ в държавните институции на Турция след неуспешния опит за преврат. Според Ягланд, който е най-високопоставеният представител на европейска институция, посетил Турция след преврата, изтъкна, че в Европа има неразбиране за опасностите, пред които е била изправена Турция. Известно, че около 18 000 души бяха арестувани в Турция заради преврата, който властите смятат, че е организиран от живеещия в САЩ ислямски проповедник Фетхулах Гюлен.
"Признавам, че е необходимо да се вземат мерки срещу лицата, които са стояли зад преврата, а също срещу тази тайната мрежа“, отбеляза Ягланд на пресконференция с турския външен министър Мевлют Чавушоглу. Неговият коментар контрастира с позицията на редица високопоставени европейски представители, които осъдиха Турция заради мерките срещу превратаджиите и срещу поддръжниците на Гюлен в Турция. „Бих искал да кажа, че в Европа е налице твърде малко разбиране какви рискове създаде това (опитът за преврат) за демократичните и държавните институции на Турция“, каза Ягланд, имайки пред вид движението на Гюлен.
"Участниците в преврата трябва да бъдат наказани, но процесът трябва да се движи в рамките на закона, а презумпцията за невинност е един от важните принципи. Трябва да се предприемат решителни в борбата с тайната организация. Ние знаехме, че такава организация съществува, но не сме достатъчно информирани за това как е могла да проникне в армията“, посочи гостът. Ягланд каза също, че е пристигнал в Анкара, за да изрази своята подкрепа за Турция. „Поздравявам турските граждани, че защитиха демокрацията. Превратите не са приемливи от никаква гледна точка, не трябва решително да се осъждат и онази нощ ние това и направихме. Не може да се стреля по собствения народ. Ако превратът бе успял, щеше да бъде спрян процесът на членство на Турция в Съвета на Европа, добави Ягланд.