BG EN

Шведски професор номинира Ед Сноудън за Нобелова награда за мир

ЧАС ПИК

Шведски професор номинира Ед Сноудън за Нобелова награда за мир

5098
на 15.07.2013
Шведски професор номинира Ед Сноудън за Нобелова награда за мир

Бившият агент на ЦРУ обаче има "много малки шансове" да получи приза, признават анализатори

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

Професорът по социология в университета в град Умео Стефан Свалфорс изпрати писмо до Норвежкия нобелов комитет, с което номинира Едуард Сноудън за Нобелова награда за мир, съобщава британската телевизия BBC (Би Би Си).

препоръчано

Шведският професор Стефан Свалфорс паралелно заема и поста член на шведската Кралска академия на науките, която организира Нобеловата награда от сто години насам.

В писмото се подчертават „героичните усилия на Едуард Сноудън за разкриването на мащабната шпионска дейност на САЩ, които той е предприел в ущърб на своето лично щастие”.

Благодарение на смелостта на Сноудън нашият свят стана по-добър и по-безопасен”, пише до колегите си професор Свалфорс.

Бившият агент на ЦРУ не може да попадне сред номинациите за Нобелова награда за тази година, тъй като регистрирането на кандидатите завърши на 1 февруари 2013 г., обаче той може да бъде включен в номинациите за следващата година.

Ако Ед Сноудън получи Нобеловата награда за мир, тогава той ще бъде най-младият й лауреат в цялата история. В същото време експертите отбелязват, че шансовете му са „много малки“.

Припомняме, че в момента Едуард Сноудън продължава да живее в летище "Шереметиево" (Вижте в "Още по темата") в Москва, докато Русия не му предостави временно политическо убежище. Целта му е след това да замине за Венецуела или Еквадор, където му гарантират сигурността.

Сподели:
Бомба x
Хороскопът за сряда: Ето как как всяка зодия може да използва деня за личен напредък, емоционален баланс и по-добри решения Хороскопът за сряда: Ето как как всяка зодия може да използва деня за личен напредък, емоционален баланс и по-добри решения
ПИК TV x
САМО В ПИК TV! Топ прогнозата на проф. Георги Рачев за февруари: Месецът ще бъде с 3 до 5 градуса по-топъл от нормалното, но във вторник и сряда... (ВИДЕО) САМО В ПИК TV! Топ прогнозата на проф. Георги Рачев за февруари: Месецът ще бъде с 3 до 5 градуса по-топъл от нормалното, но във вторник и сряда... (ВИДЕО)
ново
Днес: 45
горещо
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК