ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Председателят на управителния съвет на „Газпром“ Алексей Милер (на снимката) и заместникът му Александър Медведев са си позволявали неколкократно да повишават тон на Делян Добрев по време на преговорите в София за цената на газа и газопровода „Южен поток“ в средата на декември 2012 г.
Тази подробност разкрива авторитетният американски бизнес всекидневник The Wallstreet Journal („Уолстрийт Джърнъл“). Изданието хвали България за опита й да намали цените на природния газ в преговори с „Газпром“ миналия декември.
Тогава на власт все още беше кабинетът "Борисов" и ресор "Енергетика" в правителството завеждаше министър Делян Добрев, който беше силно притеснен на пресконференция в Министерски съвет след преговорите. Тогава Бойко Борисов се пошегува, като попита министъра дали с руските колеги "не са пили по няколко питиета", че изглежда толкова уморен. Очевидно сред преговарящите са били и изпълнителните директори на Българския енергиен холдинг (БЕХ) Михаил Андонов и на "Булгаргаз" - Димитър Гогов.
В статията, озаглавена „Съседите карат „Газпром“ да смъква цените“ два абзаца на авторите Джеймс Марсън и Джо Паркинсън са отделени специално за България. Според изданието, една от страните, „която успя да се сдобие със значителни отстъпки във въпроса за намаляване на цените на газа“ е България.
Същевременно се пояснява, че отстъпката е издействана при много остри разговори. „Българските чиновници се възползваха от желанието на Москва да привлече София към участието в изграждането на газопровода „Южен поток“. Според спомените на участниците в преговорите, ръководството на „Газпром“ дотам е отвикнало от натиск, че Алексей Милер и заместникът му Александър Медведев на няколко пъти са направо „крещяли от раздразнение“.
„Уолстрийт джърнъл“ допълва, че „българите са успяли да постигнат намаление от 20%“ и възможността да променят условията за доставки на синьо гориво след 5 години.
Вестникът се спира отделно и на идеята на експремиера Бойко Борисов да финансира футболния клуб „Левски“ за сметка на руския монополист, което е нищожно като пари (при бюджет от 5-10 млн. евро годишно – бел. ред.), в сравнение с облагите на „Газпром“ от спорните клаузи по инвестиционното решение за „Южен поток“. „Към сделката се прилагаше и бонус: „Газпром“ обеща да спонсорира един от водещите отбори на лудата на тема футбол България“, пише американският вестник. По последни данни обаче руският монополист е замразил преговорите с „Левски“, докато не се избере новото правителство на 12 май и не стане ясна съдбата на българския участък на „Южен поток“.
Междувременно „Южен поток“ все още няма официално разрешение на Европейския съюз да бъде изграден на територията на страните-членки, ако няма съответна документация за изпълнение на всички норми на Третия енергиен либерализационен пакет (предвижда конкурентен достъп на трети фирми до тръбата – бел. ред.). По този начин „Газпром“ и партньорите им от германската „Винтерсхал“ (Wintershall) се надяват вече през лятото да започнат изграждането на тръбата с първи компресорни станции на руското Черноморие, както и морксия участък, който е извън регулацията на ЕС.
Предстои експертите на Еврокомисията (ЕК) да прегледат инвестиционното решение за „Южен поток“, както и двустранните договори за доставка на газ между България и „Газпром“, за да се изкажат доколко е синхоронизирано със законодателството на ЕС. Вече е известно, че от проектната компания, която строи конкурентния европейски газопровод „Набуко“ смятат, че „Южен поток“ ще бъде допълнително препятствие за техническата реализация на проекта.