BG EN

Шефът на НЗОК атакува Москов: Ползата от пръстовия отпечатък е кръгла нула

Здраве

Шефът на НЗОК атакува Москов: Ползата от пръстовия отпечатък е кръгла нула

26713
на 10.02.2017
Шефът на НЗОК атакува Москов: Ползата от пръстовия отпечатък е кръгла нула
Автор:   ПИК

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

Икономическият ефект от въвеждането на пръстовия идентификатор от 1 ноември миналата година е нулев. Това заяви управителят на НЗОК Глинка Комитов.

Той участва в среща между министъра на здравеопазването Илко Семерджиев и представители на Министерски съвет, Националното сдружение на частните болници, Център за защита правата в здравеопазването и федерация "Български пациентски форум".

Няма отрицателен ефект, но не са намалели хоспитализациите, допълни Комитов.  По думите му срокът от въвеждането на идентификатора досега е малък и трябва да се изчака поне 6 месеца.

Комитов каза още, че в 12% от случаите на регистрация с пръстов идентификатор се налага повторно идентифициране на пациента, тъй като онкоболните например имат нарушен рисунък на пръстите си заради химиотерапията, на която са подложени. Придружителите на деца не винаги са едни и същи и се налага пререгистрация в системата, посочи той. Становището на НЗОК за отмяна или не на идентификатора е да се изчака решението на съда, допълни Комитов.

Представителите на пациентските организации, на Центъра за защита на правата в здравеопазването, на Сдружението на частните болници също изразиха мнение, че трябва да се изчака окончателното решение на съда.

Всички участници в срещата отчитат, че няма икономическа полза от въвеждането на идентификатора. Според пациентските организации Министерският съвет може веднага да отмени наредбата, регламентираща въвеждането на идентификатора. 

препоръчано

 

Бомба x
Хороскоп за март: Трансформация и баланс за всички зодии Хороскоп за март: Трансформация и баланс за всички зодии
ПИК TV x
Проф. Георги Рачев с прогноза пред ПИК TV: Европа продължава да се пържи в сериозна жега, Дунав няма откъде да се напълни Проф. Георги Рачев с прогноза пред ПИК TV: Европа продължава да се пържи в сериозна жега, Дунав няма откъде да се напълни
ново
Днес: 2
горещо
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК