Шефът на "Пирогов" проф. Асен Балтов: Първата доза ваксина не ни прави "безсмъртни". Рано е да се говори за разхлабване на мерките
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Много е важно да кажем, че след като сме поставили първата доза ваксина, не сме станали "безсмъртни". Задължително трябва да се носят маски, да се спазва дистанция, да бъдем много предпазливи, защото имунитетът се натрупва между 7 и 14 ден. Много е важно да се сложи и втората доза и тогава вече ще има траен имунитет. Това заяви пред Нова телевизия директорът на "Пирогов" проф. Асен Балтов, който беше сред първите имунизирани вчера, поставили си ваксина срещу COVID-19.
Според неговите наблюдения броят на желаещите да се ваксинират медици нараства с всеки ден. "Първоначално записаните в "Пирогов" бяха около 500, но в момента има около 1200 желаещи. Това са не само лекари, целият медицински персонал, а той е 2350 души. Не случайно ние излязохме и се ваксинирахме първи, защото личният пример е много важен. За съжаление се оказа, че няма траен имунитет. Имаме колега, който бе преболедувал през април, имаше антитела и преди 15 дни пак се разболя, пак със същата клинична картина", отбеляза той.
Проф. Балтов заяви още: "Всичките ваксини са с две дози - и на "Байонтех Пфайзер", и на "Модерна", и на "Астра Зенека". Не съм специалист вирусолог, проф. Кантарджиев в това отношение може да обясни детайлно нещата. Но за нас беше важно да обясним и покажем нагледно, че тази ваксина няма да повлияе на човешкия геном, че няма някакви страшни странични ефекти. Аз и преди казах - бих предпочел новата РНК ваксина, защото смятам, че тя наистина ще е най-бързо влияеща на имунитета - директно влиза в клетката, в рибозомата, която започва да произвежда антителата".
Той изрично подчерта, че ще има подробна, коректна информационна кампания, която ще разясни най-вече на уязвимите групи ползата и евентуалните рискове от ваксинирането.
Според проф. Балтов са достатъчни три месеца след преболедуването, за да може организмът да се подготви за ваксинация.
Той показа и имунизационното картонче, което получава всеки ваксиниран, на което са отбелязани датата на имунизацията, както и номерът на флакона, от който е поставена ваксината.
Проф. Балтов бе категоричен: Очакваме нови 60 хиляди ваксини. Остава да разпределим поставянето им в нашите ваксинационни кабинети, да определим възрастовите групи, предстои сериозна работа през следващите шест месеца. Но нещата са тръгнали в правилната посока".
Водещата Лора Инджова опита да го провокира с вече изтърканата "смешка" с буса с кренвирши, на което той отговори: "Недейте да наблягате на бусчето за кренвирши. Защото в Канада видях, как с големи тирове разкарват ваксините. Търси се превоз, който да гарантира температурата за преноса на ваксините. Ако сте обърнали внимание, ваксините пристигат със специален код, в сух лед, който гарантира запазването им по време на транспортирането. Слагат се в камера при минус 75 градуса, така че "банките", в които се съхраняват ваксините, са в изрядно състояние и работят".
Той бе категоричен: "Аз мисля, че е рано да се разхлабват мерките. Ако сега се разхлабят много бързо мерките, хората ще се отпуснат, ще нарасне рязко заболеваемостта, което ще попречи на нормалното ваксиниране на повечето хора. Мисля, че е нормално до края на януари да се задържат мерките. Виждате - постепенно намалява смъртността, но реанимациите продължават да са пълни. При нас има 30 пациенти на апаратно дишане".
Проф. Балтов пожела на всички българи здраве и благодари на целия екип на "Пирогов" за всеотдайността през тази тежка 2020 година. "Но съм уверен - стъпка по стъпка нещата вървят в правилната посока", заяви проф. Асен Балтов.