Шокиращи цени! 50 лева за килограм череши на борсата, свършиха за нула време
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Череши по 50 лв. за килограм шокираха търговците на борсата в пловдивското село Първенец ден след Гергьовден. Но въпреки твърде солената цена пак се намериха купувачи за този любим на мнозина българи плод, който се оказа внесен от Южна Америка и от него в петък вече нямаше в единствения склад на борсата край града под тепетата, където се предлагаше предния ден, информира "Труд".
По пазарите в Пловдив се появиха и първите череши, които се предлагаха по 40 лв. за кг и се оказаха испански.
"Вносителите на едро обещават още в понеделник-вторник да докарат първите за 2015 г. череши от Гърция, докато за българските явно ще трябва да чакаме поне до 15-20 май. Надяваме се техните цени да бъдат доста по-ниски от внесените от Чили и Испания", заяви Христо Иванов, собственик на няколко магазина за плодове и зеленчуци в Пловдив.
Той и останалите търговци на дребно се чудеха дали ще им тръгне алъш-вериша с първите за годината кайсии, нектарини и праскови, внесени от Гърция. Най-евтините кайсии на едро се предлагаха по 13.80 лв., нектарините - по 7.50-8 лв., а най-евтино вървяха прасковите - между 5 и 7 лв. "За да ни излезе сметката, кайсиите трябва да ги продаваме по 17-18 лв., нектарините - поне по 18 лв., а прасковите - между 7 и 8 лв., а след всичките тези празници джобовете на хората май са доста отънели", коментираха собственици на "Плод-челенчук" и търговци на дребно.
Затова те не бързат да купуват масово вносните плодове и засега търпеливо изчакват появата на първите български череши на пазара. Дърветата в Родопската яка и Тракийската низина изглеждат доста натежали с този плод, макар че черешите все още да не са узрели. Но ако в следващите дни няма градушки, се очаква производителите да извадят много добра реколта. "Най-рано у нас зрее сортът "Косара", който може да очакваме около 15-20 май, а след това идва ред на френския "Бигеро бероа", с който са засадени доста масиви в полите на Родопите, Тракийската низина и почти из цялата страна. Черешите виреят и на по-каменисти и неплодородни почви и затова у нас се седят масово и отстъпват само на сливите и ябълките", коментира Аргир Живондов, директор на Института по овощарство в Пловдив.
Производителите на череши от Пловдивско се надпреварват кой ще извади първи стоката си на пазара, тъй като в началото цената е най-висока и има търсене дори на нива от 6 до 8 лв., а търговците на едро от България и Румъния им я изкупуват над 3 лв. След това дори и най-ранните сортове падат до 2.20-2.50 лв. за килограм. В момента собствениците на големи черешови градини в Куклен и селата Брестник, Белащица, Брани поле и Долни Воден усилено събират и берачи с обяви по вестниците и интернет. Най-често предлаганите надници са от 20 до 30 лв. на ден или по 30-35 стотинки на килограм, като на мераклиите се предлага и превоз от града под тепетата или близките села до черешовите масиви. Засега обаче голям наплив от кандидати да изкарат някой и друг лев с труд няма, тъй като брането на череши не е толкова лесно, колкото изглежда на пръв поглед, а и трябва да се става доста рано, твърдят врели и кипели. "Намират се обаче и чевръсти берачи, които правят по 100-150 кг на ден дори и с по-дребни череши. Има и истински виртуози в този занаят, които стигат до 200 кг. В Куклен има една жена, която е истински факир и бере по 250 кг на ден и никога не пада под 200-220 кг", разказва Никола Казалиев от същия град.