ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
В проектът за новата кубинска конституция пред страната не се поставя цел да строи комунизъм и се признава правото на частна собственост и сключване на еднополови бракове, но се запазва водещата роля на Комунистическата партия и еднопартийната система, предава Reuters, цитиран от "Фокус".
През почивните дни в парламента на Куба се обсъжда проект на документа, който трябва да замени Конституцията от съветската ера и в него ще бъдат отразени социални и икономически промени, които трябва да направят местния социализъм устойчив, коментира американската агенция.
Щом депутатите одобрят проекта, той ще бъде подложен на обществено обсъждане. Окончателният вариант, в който ще влязат одобрените промени, ще бъде подложен на референдум.
В текущия вариант се премахва клаузата, че крайната цел е построяване на „комунистическо общество“ и вместо това се говори за фокусиране върху социализма.
„Това не означава, че се отказваме от идеите си“, заяви председателят на парламента Естебан Лазо, съгласно цитата на държавна медия. Куба просто влезе в нова ера след разпада на Съветския съюз, обясни той.
„Вярваме в социалистическата, суверенна, независима, благоденстваща и устойчива държава“, обяви Лазо.
Докато излагаше новите позиции в новата Конституция в събота, секретарят на Държавния съвет Омеро Акоста заяви, че в нея се признава правото на частна собственост, нещо, което Комунистическата партия дълго заклеймяваше като остатък от капитализма.
Тази промяна би трябвало да даде по-голямо правно признание на микропредприятията, които процъфтяваха в резултат на пазарните реформи на застрашената държавно управлявана икономика, които насърчиха малък, но жизнен частен сектор и се опитаха да наберат повече чуждестранни инвестиции, обяснява „Ройтерс“.
Сегашната Конституция на Куба признава единствено държавната, кооперативната, селскостопанската, личната и съвместната собственост, припомня агенцията.
Сред идеите, заложени в проекта, изглежда е и засилването на политическите институции и създаването на по-колективна управленска структура, след близо 60 години управление на покойния революционен лидер Фидел Кастро и по-малкия му брат Раул Кастро.
Раул, тогава на 86 години, през април предаде президентството на своя ученик Мигел Диас-Канел, но остава начело на Комунистическата партия до 2021 година. Той оглавява и Комисията за конституционната реформа, обяснява американската агенция.
Според новия Основен закон, президентът вече няма да е председател на Държавния съвет и Съвета на министрите. Вместо това се създава позицията министър-председател, а председателят на парламента ще съвместява и длъжността председател на Държавния съвет, най-висшият изпълнителен орган на Куба.
Друга промяна, която се очаква с новата Конституция, е предоставянето на право за сключване на еднополови бракове.
Президентите ще трябва да са под 60 години, когато заемат за първи път поста и мандатите им се ограничават до два по пет години.