ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Шофьор от пловдивско село, опита да осъди полицията в града под тепетата да му плати обезщетение в размер на 2750 лв. за имуществени вреди и малко над 1000 за имуществени.
Причината - незаконен арест и последствията от него. До задържане се стигнало, след като шофьорът бил спрян за проверка на булевард "Санкт Петербург" в Пловдив. Униформени му направили последователни тестове за алкохол, който бил отрицателен, както и с драг чек, който отчел положителен резултат за употреба на амфетамин. Мъжът доброволно предоставил кръвна проба за медицинско изследване.
Автомобилът бил откаран от приятел на мъжа на адрес в Пловдив, където престоял 189 дни, тъй като е дерегистриран. Полицаите го задържали за 24 часа, взели му и книжката.
Срещу него първоначално било образувано бързо наказателно производство, като с постановление на наблюдаващия прокурор е било разпоредено разследването да протече по общия ред. По време на разследването водачът не бил привлечен към наказателна отговорност, поради това към него не е взета и последваща мярка за неотклонение или други мерки за процесуална принуда. Впоследствие няколко месеца по-късно досъдебното производство е прекратено.
Така шофьорът завел иск за обезщетение към полицията, заради действията спрямо него и последствията от тях - нервно напрежение, обида, чувство на унижение, несправедливост, произвол, уронване на доброто име.
Поискал 1000 лв. за нарушаване правото на личен и семеен живот, вследствие от незаконосъобразна проверка, 250 лв. за фактическо задържане в рамките на половин час по време на проверката, 250 лв. за задържане в ареста с белезници, също 250 лв. за незаконен обиск. Шофьорът иска 500 лв. за причинено неудобство след отнемане на книжката, както и още толкова 500 лв. за незаконно временно прекратяване регистрацията на колата му.
Наред с неимуществените вреди е предявен иск и за имуществени вреди. Част от него е за 271, 93 лв. за ежедневното използване на градски транспорт и таксиметрови услуги, тъй като работил на смени с продължителност до малките часове на деня, а не живее в Пловдив. Отделно поискал 434. за заплатени Гражданска отговорност и винетен стикер, както и 300 лв. за обезценяване на пежото му за времето, в което не е ползвано
Представителят на Окръжната прокуратура посочил, че не е установено да има незаконни действия на полицията, които да са в причинно-следствена връзка с нанесените имуществени и неимуществени вреди.
В крайна сметка магистратите отхвърлили претенциите на шофьора. "Прекратяването на образувано досъдебно производство не влече след себе си автоматична отмяна на издадени в друго, и то административно производство, актове. Отделно от това, изтъкват магистратите, за шофьора има процесуалната възможност да предяви иск по ЗОДОВ, като твърди, че от образуваното срещу него наказателно производство, което впоследствие е прекратено, за него са произлезли съответните вреди.
Решението на съда подлежи на обжалване пред ВАС.