ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Планетата се затопля заради човешката дейност, но можем да направим нещо по въпроса, ако наистина се постараем.
Съвременните отричащи ще признаят всичко това, но ще отвърнат, че частта "да се направи нещо по въпроса" е твърде трудна, твърде скъпа, за да си струва да се опитва. Трябва да бъдем прагматични, ще кажат те, и да продължим да горим изкопаеми горива, за да улесним живота на хората.
Продължаваме да откриваме доказателства, че ако не правим нищо по въпроса, това ще бъде много по-скъпо и трудно за хората. Да бъдеш истински прагматичен означава да изоставим изкопаемите горива възможно най-бързо.
Професорът по финанси от "Буут" Любош Пастор и двама изследователи от университета "Уортън" наскоро изчислиха, че социалната цена на въглеродните емисии на американските компании ще достигне цели 87 трлн. долара до 2050 г. Това е 131% от общата стойност на корпоративния капитал по времето, когато са го измервали, и около три пъти повече от БВП на САЩ.
Това е най-новото усилие на изследователите да определят количествено щетите, които покачващите се температури ще нанесат на световната икономика, и те продължават да стават все по-конкретни. Проучване, публикувано миналата година от Националното бюро за икономически изследвания, оцени 12% удар върху световния БВП за всеки 1 градус Целзий затопляне над средните стойности от прединдустриалния период.
Те също така започват да се фокусират върху вината на отделните компании. Миналия месец изследователи от колежа Дартмут и университета Станфорд публикуваха проучване в Nature, в което се твърди, че 111 компании за изкопаеми горива са причинили глобални щети на стойност 28 трлн. долара между 1991 и 2020 г.
Дори са определили щетите на отделните компании - 2,05 трлн. долара за Saudi Aramco, 2 трлн. долара за "Газпром", 1,98 трлн. долара за Chevron Corp. и т.н.


