Ще имат ли край порочните схеми, съсипващи човешки съдби? Мая Манолова повежда битка срещу загробващите "записи на заповед"
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Омбудсманът Мая Манолова повежда битка срещу порочните "запис на заповед", благодарение на които невинни хора се оказват с източени банкови сметки и иззети жилища.
Пред Би Ти Ви Манолова коментира разследване на телевизията, което показва разбити човешки съдби на невинни хора, които са станали жертва на фалшиви заповеди на заповед. Проблемите са в чл. 410 и чл. 417 от ГПК, които дават възможност съдия-изпълнител да пристъпи към взимане на задължение без да е открит длъжника и без да е доказано, че той наистина дължи каквото и да било.
"Решението, според мен, е разлепването на уведомление, когато гражданинът не е намерен, да бъдат забранени, в които става дума за неприсъствени решения. Прлавила съм на три пъти опити за промяна. Промените в ГПК включват и промени в изпълнителното производство. Но лобито на монополистите, банките и ЧСИ се оказва по-силно. Или предложенията не стигат до пленарна зала или стигат, но ги отхвърлят. Поканила съм на дискусия по тази тема идната седмица камарата на ЧСИ, представители на ВКС, на всички съдилища, на адвокатския съвет, на адвокати, които работят по подобни случаи. Ще се пробваме тези належащи промени да се случат в този парламент, посочи тя.
Заради изпълнение на фалшиви заповеди на заповед с отнети адвокатски права е Симеон Рачев Миков. Именно той е действал по огласени по медиите фрапиращи случаи, свързани със запис на заповед.
Манолова обясни и внесените вече в новия парламент мерки срещу модерното робство.
"Вчера внесох първия законопроект срещу експлоатацията на труд в 21 век - съвременното робство. работодатели не плащат на своите работници или продават фирмите на клошари, или работят под формата на друга фирма - това е израз на съвременно робство. Работникът работи срещу мизерно заплащане, което не получава," коментира омбудсманът.
Законопроектите отхвърлят възможността да се продава фирма на социално слаби, задължава преместването на работниците в привилигирован първи ред на кредиторите. Според чл. 48 на конституцията правото на труд се съпровожда от заплащане съобразно количеството положен труд. Резонно и справедливо е да дадем право на работниците да получават изпълнителен лист по облекчена процедура за дължимите суми без да минават по тежки процедури, коментира още Манолова.