Ще успее ли мръсната игра на кукловоди и олигарси да събори държавата с интриги, СМС-и и компромати? Трябва ли да бъдат сменени Москов и Бъчварова?
Най-младият депутат от ГЕРБ Георг Георгиев в ексклузивно интервю пред медията ни!
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Най-младият депутат от ГЕРБ Георг Георгиев е роден на 20 октомври 1991
По професия е политолог, а от година е председател на младежката организация на ГЕРБ. Освен това е зам.-председател на Организацията на европейските студенти, демократи на Европейска народна партия.
С Георг Георгиев разговаряме за най-аткуалните теми в родната политика.
Интервю на Ивайло КРАЧУНОВ
- Г-н Георгиев, вие бяхте един от най-яростните подръжници на електронното гласуване. Какви са вашите аргументи за промяна на изборния закон?
- Нашият мотив да подкрепим електронното гласуване е, че ще улесни изборния процес и ще помогне на хората, които живеят извън България да се включат в него. Друг голям плюс е повишаването на избирателната активност.
- Как си обяснявате острата позиция на БСП и "Атака" по отношение на новия метод за гласуване?
- Мотивите са атаките им са нелогични. Ясно е, че БСП и "Атака" бягат от модерноста. Техният основен мотив срещу електронното гласуване е, че не може да се гарантира сигурността. Но в един век на дигитални технологии, когато всичко минава през компютри, телефони и таблети, да се говори, че не може да се гарантира сигурност, е невярно.
Това е въпрос на детайли. В случая ние гарантираме философията за въвеждане на електронно гласуване. Няма защо да лишаваме едни големи групи от хора и тези, които живеят зад граница от правото на глас.
- Да, но на последните кметски избори блокираха сайтовете на ЦИК, МВР и ДАНС. Не се ли опасявате от хакерски атаки, които могат да провалят електронния вот?
- Хаквани са били и сървърите на Пентагона и Националната служба за сигурност на САЩ, които са с едни от най-сигурните компютърни технологии в света.
Потенциалният риск винаги го има, но е въпрос на защита на технологиите. И тук трябва да се произнесат компютърните експерти. Но ние вече сме били свидетели на компроментиран вот. Без да има електронно гласуване се случи аферата "Костинброд" и скандала в Бобов дол.
Начини да се купи вота, да се подмени и корпоративира, се намират и сега.
Смятам, че електронното гласуване ще помогне да се преодолеят подобен род проблеми.
- По какъв начин смятате, че това ще стане възможно?
- Електронното гласуване е такова, което предполага активна регистрация преди вота. По този начин ще отпаднат мъртвите души от избирателните списъци. Има една опция, която е част от техническите детайли, но според мен е важна, а тя е, че когато въведеш електронен вот - само последния е валиден.
Т.е. дори хипотетично някой да се опита да гласува вместо теб, след това можеш да се прибереш в къщи и да гласуваш отново. Никой няма да разбере не само как си гласувал, но и че си гласувал окончателно.
- От БСП и ДПС вчера поискаха вот на недоверие срещу правителството заради здравеопазването. Защо нито един ръководен фактор от ГЕРБ не излезе да даде обяснение заради скандала с вноса на турски ваксини, за които прокуратурата разпореди да бъдат спрени?
- Това е въпрос от чисто експертна гледна точка, който няма как здравно незапознато лице като мен да коментира.
Тук вече трябва да се произнесат компетентните институции и тогава да бъдат правени последващи коментари.
Що се касае до вотът на недоверие - това е една демократична процедура, която съществува във всяка европейска държава.
- Притеснява ли ви вотът на недоверие?
- Не. Вотът на недоверие ще се провали със сигурност. От БСП и ДПС едвам си събраха подписите за внасяне на вота, камо ли да могат да го прокарат.
- Как си обяснявате интригите в съдебната власт, които насаждат Лозан Панов и неговите приближени със СМС-а, който изпрати Борисов?
- Тук се връщаме към едни времена, в които се размятаха конспиративни теории, компромати и флашки. Това са неща, съшити с бели конци. Медиите трябва да бъдат регулатор по този въпрос и хората не трябва да бъдат занимавани с подобен род интриги.
Смешно е от страна на тези, които се опитват да лансират този очевидно дребен опит за конфронтация.
- Проблемите в здравеопазването и МВР са очевидни. Не би ли следвало премиерът Борисов да смени двамата министри Москов и Бъчварова, които има опасност да повлекат цялото правителство?
- Какво означава да тежат? МВР и здравеопазването са две структуроопределящи сфери в програмата на правителството. И в двете министерства се правят успешни реформи.
Що се отнася до втората част от въпроса ви, то това е в правомощията само и единствено на премиера. По тази причина няма как аз да ви отговоря.
Според мен политиките се случват и обещаните от правителството реформи се изпълняват в унисон с предварително поетите ангажименти.
- Да, но по-голямата част от обществото е на точно обратното мнение - че има криза в МВР и здравеопазването. Ще отговори ли ГЕРБ на обществените очаквания?
- Всеки трябва да си дава ясна сметка, че когато атакува едно или друго ведомство, всъщност атакува държавността. Ако някой цели да дестабилизира държавата, то това е удар по националната сигурност. Това е тежко укоримо и осъдимо.
Когато се борави със структурирани аргументи и ясни аргументи, тогава е едно. Но когато навлизаме в сферата на флашките и СМС-ите - тогава е съвсем друго.
- Възможно ли е сценаристите на задкулисието да постигнат целта си - предсрочни парламентарни избори до края на годината?
- Никой няма никаква полза от предсрочни парламентарни избори и трябва добре да го осъзнае. Противното би означавало поне 6 месеца безвремие в държавата, спрени евросредства и изпадането в нестабилност и то в контекста на едни много тежки международни събития, в които ние сме позиционирани като център на сигурността на Югоизточна Европа и на Балканите.
По тази причина казах, че самоцелната атака по институциите е атака по националната сигурност на държавата.
Ние в момента сме стъпили върху една гарантирана платформа, която е солидна и здрава.
Правителството работи добре. Народното събрание и институциите работят добре и в синхрон. Това се вижда и затова България е така добре разположена на международната сцена.
Страната ни е един добър и предвидим партньор за Европейския съюз.
Ако някой иска всичко това да бъде загубено и да се опорочи, това си е негов проблем, но трябва да си дава сметка за последствията за държавата.
Видяхме какъв беше резултатът за държавата само за година и половина управление на тройната коалиция БСП, ДПС и "Атака".
Ако целта е да се озовем в по-тежка ситуация, трябва да се потърси отговорност на тези, които искат да дестабилизират държавата.