ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Евросъюзът няма да води повече преговори с Великобритания по реформирането на общността, февруарската сделка беше финална. Това заяви днес на пресконференция в Брюксел председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер.
„Британските избиратели трябва да знаят, че няма да има никакви преговори. Сключихме сделката. Премиерът (на Великобритания Дейвид Камерън) получи максималното, което можеше, а ние дадохме максимума от онова, което можехме. Затова никакви нови преговори няма да има”, каза Юнкер. Така председателят на Еврокомисията отказа да коментира самия референдум, който трябва да се проведе във Великобритания на 23 юни. „Ще ви кажа в петък”, каза той на журналистите в отговор на молба да коментира предстоящото гласуване и възможните му резултати.
По-рано официалният представител на Европейската комисия Маргаритис Схинас също подчерта, че Брюксел чака официални резултати от референдума, след което може да ги коментира. „Това е въпрос единствено за британския народ. Европейската комисия не беше и не е част от агитационната кампания”, посочи той.
Министър-председателят на Великобритания Дейвид Камерън през ноември миналата година официално представи на ръководните органи на ЕС четири искания за реформиране на общността: признаването му за многонационален съюз, повишаване на конкурентно способността на членовете му, разширяване на пълномощията на националните парламенти и затягане на миграционното законодателство. Последното предвижда блокиране за срок от 4 години на достъпа до социални помощи за трудови мигранти, новопристигнали във Великобритания от членки на ЕС. В резултат на февруарската среща на високо равнище на ЕС ръководителят на британското правителство получи от Брюксел гаранции за провеждане на реформи в общността, съобразени с изискванията на Лондон.
Референдумът за съдбата на по-нататъшното участие в ЕС ще се състои на 23 юни и ще бъде трети поред общонационален плебисцит в историята на Обединеното кралство. През 1975 година британците се обявиха за членство на страната в Европейската икономическа общност, а през 2011 година отхвърлиха предложението за промени в националната избирателна система.