Юристът Любомир Талев пред ПИК: Законът на Асен Василев има за цел да бъде унищожена опозицията не само физически, но и икономически - връщаме се в най-мрачните сталински времена
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Тежки критики отправи юристът Любомир Талев към законопроекта на Министерството на финансите, с който ще могат да се осъществяват репресии върху неудобни за властта граждани. Пред агенция ПИК той коментира разбунилите духовте текстове, които дават правомощия на финансовия министър Асен Василев да изготвя наказателни списъци с физически и юридически лица, на които да им бъде отнемано имуществото само срещу донос.
Ето какво заяви пред ПИК Любомир Талев:
- Г-н Талев, как ще коментирате публикувания от Министерството на финансите законопроект за мерки за превенция и защита на националната сигурност от рискове за икономическата и финансовата система на държавата? В него се говори за наказателни списъци... Как ви звучи това?
- Звучи ми репресивно, звучи ми в нарушение на всички принципи на правовата държава и най-вече в нарушение на основополагащия конституционен принцип, че всеки е невинен до доказване на противното с влязло в сила съдебно решение. Другото, което е важно да се каже, че е нарушена и неприкосновеността на частната собственост, която също е гарантирана от Конституцията.
Тук функциите по осъществяване на наказателната репресия се изземат от съда и прокуратурата и се предоставят на орган на изпълнителната власт. Тук става дума за някакъв помощен орган към Министерски съвет, който се планира да се създаде.
- Разбираме от законопроекта, че на всяко лице може да му бъде запорирано имуществото по донос.
- Точно така. Връщаме се в най-мрачните сталински времена, когато доносът беше достатъчен, за да се причини на практика гражданска смърт на тези лица. Това е, което виждаме в закона. И особено шокиращото е, че в началото на закона се декларира, че няма да се засяга правото на защита, а по-надолу в текстовете пише, че Министерски съвет по искане на засегнатите лица ще прецени дали да разблокира суми за тяхната защита. Тоест и този принцип е само деклариран, но след това реалното му прилагане е оставено на милостта на изпълнителната власт.
- Експерти твърдят, че този законопроект не се вписва нито в нормите на европейската Конвенция за правата на човека и основните свободи, нито в европейските договори, по които България е страна, камо ли в конституционната рамка на нашия Основен закон. Така ли е наистина?
- Категорично не се вписва, защото се нарушава правото на защита, което е гарантирано в чл. 6 от Европейската конвенция за правата на човека. По съществото си, както и да го наричат, това е закон, с който ще се оказва наказателна репресия. Правото на защита не е гарантирано. Да, има изслушване пред съд, има възможност за обжалване на тези мерки, но изрично е казано, че обжалването не спира изпълнението.
За нарушението на българската конституция вече споменах. Това е закон който противоречи и на европейските порядки, и на установения конституционен ред.
- Не е ли странно, че този законопроект идва не откъде да е, а от Министерството на финансите, тоест от управляващите. Като инструмент за какво виждате въпросния законопроект, след като точно властимащите искат да го наложат?
- Освен че е инструмент за осъществяване на репресия спрямо врагове, неудобни, опоненти, както искате го наречете, очевидно е опит и за концентрация на власт в лицето на финансовия министър, който все повече виждаме напоследък като новата силна личност в правителството или ако искате, като кардинал в сянка, който явно се мъчи да излезе на светло и да поеме инициативата в свои ръце и всички да знаят, че той е силната фигура в държавата.
- Споменахте няколко пъти думата репресия. Виждате ли в този законопроект опит на управляващите да задържат властта на всяка цена?
- Този законопроект може да бъде сложен в по-широкия контекст на случващото се в държавата в последните дни и седмици. Станахме свидетели на също толкова незаконното поставяне на решетки в сградата на Народното събрание. Това беше един опит да бъде барикадирана властта от гражданите, от чието име уж тя пое управлението на държавата преди една година, като обещаваше прозрачност и почтеност. Сега виждаме, че целта е да се демонстрира, че тези хора са тук и нямат намерение да си тръгват, каквито и да са настроенията срещу тях, а тези настроения са ясни от всички социологически проучвания. И независимо колко закона са били погазени, започвайки с Конституцията на страната, и още колко ще бъдат погазени, тепърва ще утвърждават своята власт с всякакви нелегитимни действия.
- Виждате ли някаква последователност у управляващите? Този законопроект идва след арестите на Бойко Борисов, Севделина Арнаудова и Владислав Горанов и като че ли с него съвсем се развързват ръцете на тези хора?
- Арестите бяха първият опит за физическа саморазправа с опозицията. Този опит беше неуспешен, тъй като беше обявен от българския съд за незаконен. В резултат на което отговорът беше внесен законопроект от групата на уж опозиционната партия "Възраждане", който буквално инкорпорираше предложенията на вътрешния министър Бойко Рашков полицията да може да заобикаля прокуратурата при образуване на наказателно производство и подслушване на гражданите.
Следващият опит, който е добре познат за всеки, който е изучавал дори и бегло историята на България след Деветосептемврийския преврат от 1994 г., е опит да бъде унищожена опозицията не само физически, но и икономически. Целта е да бъде лишена от средства за развиване на нормална дейност, тъй като имаме изричен текст, че на парии ще бъде отнемана държавната субсидия, която се полага по Закона за политическите партии, а пък на отделните физически лица, които са нарочени от властта, ще бъдат оставени без средства за своята икономическа реализация и физическо съществуване.