ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Повечето от пастетите, които ни пробутват в хранителните магазини са вредни, носят рискове от заболяване, защото са пълни с мазнини и боклуци. Читавите марки пастет, продаван в България могат да се преброят само на пръстите на едната ръка.
"За съжаление това дето го продават е минало покрай пастет - пълно е с какви ли не подобрители, овкусители, включително и всякакви изрезки, пера и кости. Тъжно. За това почнах да приготвям много неща вкъщи - дори и пилешкия пастет", твърди тъжен клиент на супермаркет.
"Веднъж на магазина нямаше котешка храна, в къщи нямах нищо за ядене, та купих за кучето си Антон една кутия пастет: помириса го и не искаше да го яде (а обикновено е като прахосмукачка и не прощава на нищо) – от тогава и аз не ям пастет", пише във форум друг потребител.
Ако говорим за обикновените т.н. "пастети", то те съдържат по идея поне (!) 50% свинска мас като хомогенизатор. Всъщност, този, който маже сладко-сладко на препечена филийка дебел слой вкусен и ароматен пастет, яде дебел слой мас, овкусена приятно със смлян сварен черен дроб с пикантни подправки и огромно холестеролово съдържание...
Освен това - колкото по-фин е пастетът, толкова повече мазнини съдържа. Дробът сам по себе си има 5 г мазнини на 100 г продукт. Но в пастета има 40 г на 100 г!!!!! Т.е. - повече от половината от това, което си мажеш на филията е мазнина!
Гъшият пастет, който се предлага в търговската мрежа в България, не е гъши. Той е смесица от различни отпадъчни птичи продукти, най-вече от мюлари - хибрид между пекинска патица и мускусна патица, подправки и консерванти. За това алармираха от Съюза на водоплаващите птици и българските представители на европейската Асоциация на производителите на гъши и патешки дроб Euro foiе gras. По думите им у нас се гушели основно патици, а не гъски, а 99 процента от полученият черен дроб се реализирал основно във Франция.
Тези пастети се правят от отпадъци и изрезки от кланиците, разказаха запознати. Освен със свински остатъци се тъпчат и с пилешки прат. Това е субпродукт, който се получава чрез много фино смилане на човки, крака, пера, глави - въобще всичко, което остава след отделяне на месото. Тази смес има свойството да поема много голямо количество вода и да набъбва. После овкусената с подправки получена каша или се кръщава пастет, или отива за пълнеж на кренвирши и колбаси.
Ако не се види съдържанието (то много често е невярно на етикета), ниската цена на консервите е най-големият индикатор, че те са ментета. Опаковките са с тегло от 105 до 180 грама, най-евтината от която е 1,29 лв., а най-скъпата не надхвърля 2,50 лв. Ако стойността на опаковката и етикета е 30 стотинки, няма как лев да струва пастет, ако действително е от гъши или патешки дроб и месо, пресмятат паткари.
За най-ниското качество патешки дроб французите плащали по 10 евро за килограм. 100 грама дроб да има в опаковката, само той ще излиза 1 евро, но това е цена за суров, необработен дроб, така че пак няма логика това, което се продава в нашите магазини да е истинско. Фермерите апелират Българската агенция по безопасност на храните и Комисията за защита на потребителите да проконтролират производството на подобни псевдохрани с подвеждащи имена.