ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
На снимката: На заден план отляво надясно: д-р Ралица Вучкова-образен диагностик, д-р Иван Георгиев-лъчетерапевт, д-р Диляна Василева-нуклеарен медик, д-р Симона Попова-образен диагностик; на преден план отляво надясно: д-р Даниела Джаджева-онколог, д-р Миряна Сечанова- хирург-мамолог, д-р Елица Енева-хирург
Център за профилактика, диагностика и лечение на заболяванията на млечните жлези вече функционира в медицински комплекс „Софиямед“. В неговия интердисциплинарен екип влизат хирург (мамолог), специалисти по образна диагностика, онколог, хирург, лъчетерапевт и специалист по нуклеарна медицина. Така пациентките на Центъра при нужда, на едно място, имат възможността да получат освен комплексна диагностика, но и съвременно лечение.
Млечните жлези са важна част от женското тяло, но както всяка част от организма, те също могат да бъдат засегнати от различни заболявания. Някои от тях са доброкачествени, а други могат да бъдат злокачествени като рака на гърдата. Затова специалистите от Центъра съветват дамите поне 1 път в годината да извършват скринингова ехография, ако са на възраст до 40г., мамография, ако са на над 40г., и ядрено-магнитен резонанс.
Консултацията с хирург - мамолог в Центъра, както и диагностичните изследвания, могат да бъдат осъществени с направление по НЗОК.
При установено образувание на млечната жлеза в Центъра може да се осъществи дебелоиглена или отворена биопсия, а след резултатите от нея пациентът се обсъжда и се изготвя индивидуален план на лечение посредством: хирургична операция: лумпектомия(консервативна операция): премахване на тумора с част от околната тъкан; мастектомия: премахване на цялата гърда, ако туморът е голям или обхваща голяма част от гърдата; лимфна биопсия или дисекция на лимфни възли и/или чрез лъчетерапия; химиотерапия; хормонална терапия; таргетна терапия; имунотерапия;
Сред най-често срещаните заболявания на гърдата, които засягат жените и които обикновено не са злокачесвени са фиброаденомът; киста на гърдата;мастопатия. Наличието им обаче изисква дамите периодично да посещават профилактично специалист.
Ракът на гърдата е най-честото онкологично заболяване при жените. Важно е да се знае, че открит навреме, ракът на гърдата е лечим! Затова и профилактиката е толкова важна.
„Алармиращи симптоми за заболяване на млечната жлеза могат да бъдат бучка в нея, промени във формата или размера й, промени в кожата на гърдата, секрет от зърното, вдлъбване или промяна във формата на зърното. Всяка една промяна в структурата й трябва да бъде проследявана. Затова съветваме дамите от 18 годишна възраст да започнат с първите си прегледи при специалист, който най-добре ще ги насочи към методите на диагностика, както и последващите стъпки, ако се открие образувание“, коментира екипът на Центъра.
В него влизат д-р Миряна Сечанова- хирург-мамолог, д-р Ралица Вучкова и д-р Симона Попова – образни диагностици, извършващи ехография, мамография и ЯМР на млечни жлези, д-р Елица Енева- хирург, д-р Диляна Василева- началник на Отделението по нуклеарна медицина, в което се осъществява изследване с ПЕТ скенер, ако се установи злокачествено образувание на гърдата, д-р Даниела Джаджева – онколог и д-р Иван Георгиев-началник на Отделението по лъчелечение и радиохирургия.
„Стремежът ни е всяка една жена да обърне внимание на себе си поне веднъж в годината, като не пропуска освен прегледа, но и образното изследване на млечните си жлези“, казват още специалистите и уточняват, че ако се установи рак на гърдата, за успешното провеждане на лечение от изключителна важност е колаборацията между хирурзи, онколози, нуклеарни специалисти и лъчетерапевти за определянето на индивидуалния план за лечение на пациента.
Те напомнят и рисковите фактори за развитие на злокачествени образувания на млечните жлези сред които са възрастта, близки роднини с диагноза рак, проведена хормонална терапия (дългосрочната употреба на хормонални препарати може да увеличи риска), фактори като наднормено тегло, липса на физическа активност и употреба на алкохол, които също повишават риска.
С откриването на Центъра в Световния месец за борба с рака на гърдата, „Софиямед“ обявява безплатна скринингова кампания от прегледи с включени изследвания – ехография или мамография на млечни жлези.
Те ще се провеждат само с предварително записване на 11, 18 и 25-ти октомври.
По време на безплатната кампания дамите с вече установено злокачествено образувание на млечните жлези могат да проведат и безплатна консултация с останалите специалисти от Центъра отново с предварително записване.
Час за безплатен преглед с включена ехо или мамография при д-р Сечанова, както и при вече установено злокачествено заболяване на млечните жлези, с хирург, онколог, лъчетерапевт или нуклеарен медик може да се запише на тел. 02465 0000 или през системата на Superdoc.bg от ТУК!
Повече информация за Център за млечни жлези „Софиямед“ вижте ТУК!