Странното формирование е по-голямо от това на Земята
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Слънцето явно се “учи” от работата на архитекта Густав Айфел, пише Popular Science, цитиран от Фокус. В понеделник фотографът Горан Странд е забелязал странно формирование на повърхността на Слънцето, докато е правел снимки в задния си двор в Швеция. Въпреки удивителното сходство с кулата във Франция, това всъщност е слънчев протуберанс - йонизиран газ, който се изхвърля от повърхността на звездата. Първото наблюдeние на слънчев протуберанс е извършено от шведски астроном през 1733 година.
Слънчевите протуберанси са удивителна гледка с невъобразими мащаби. Както може да се види при сравнението със Земята, този протуберанс е няколко пъти по-голям от планетата ни. За да създаде изображението на слънчевата “Айфелова кула”, публикувано в профила му в Twitter, Странд е направил над 1000 фотографии на Слънцето, а 300 от тях е използвал, за да постигне ясен образ.
Астрономите и фотографите виждат детайли при наблюдение и заснемане на Слънцето с помощта на специални филтри. С филтрите, наречени хидроген алфа, например, се постига по-богата картина на слънчевата повърхност, която се състои основно от горящ водород. Те блокират повечето светлинни вълни, позволявайки само на светлината, излъчвана от горящия водород да премине.