„Взгляд“: Владимир Зеленски подтикна Русия да вземе най-важното решение за Донбас
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
„Решението, взето от президента на Русия, е огромна стъпка за всички нас. Чакахме това пет години”. Така в Донбас са отговорили на най-важното събитие за непризнатите републики: Президентът Путин подписа указ за опростено издаване на руски паспорти на жителите на ДНР и ЛНР. Каква е причината за решението на Кремъл, коментира в обширен материал руският вестник „Взгляд“, цитиран от „Фокус”.
Президентът Владимир Путин в сряда издаде указ, който опрости процедурата за получаване на руско гражданство за жителите на Донецката и Луганската народни републики. Подписаният указ се нарича „За определяне с хуманитарни цели на категории лица, които имат право да кандидатстват за получаване на гражданство на Руската федерация по опростената процедура“, с „цел на защита на правата и свободите на човека и гражданите“, според сайта на Кремъл.
Путин обясни, че указът е насочен към защита на правата на човека, че Москва "няма желание да създава проблеми за новото украинско правителство". "Но да се толерира ситуацията, в която хората, живеещи на територията на тези непризнати републики, са напълно лишени от граждански права - това вече излиза извън границите по отношение на правата на човека", каза Путин по време на заседание на Съвета за законодателството в Санкт Петербург.
В Донецк и Луганск указът беше посрещнат от мнозина с радост. „Много сме доволни! Това със сигурност е огромно събитие в живота на републиката, в живота на всеки гражданин. Фактът, че Русия взе това решение, може да бъде приветстван само”, каза бившият председател на Народния съвет на Донецката народна република (ДНР), един от основателите на републиката Андрей Пургин в интервю за „Взгляд“.
„Кремъл правилно взе такова решение, без да изчака Владимир Зеленски да встъпи в длъжност като президент на Украйна”, каза Пургин. Той счита предварително следващия държавен глава на Украйна за "един от най-слабите президенти в цялата си история".
„Всяка инициатива на Зеленски ще се забави, той ще се провали. Ще обсъжда някои въпроси с години, а тук, в народните републики, за които Русия е отговорна в очите на световната общност, хуманитарната ситуация ще продължи да се влошава. Русия излиза от това затруднение по следния начин - позволява опростено издаване на паспортите“, заключи Пургин.
„Решението, взето от президента на Русия, е огромна стъпка за всички нас. Очаквахме това в продължение на пет години", признава в интервю за в. „Взгляд“ жителят на Луганск, писателят Глеб Бобров.
Бобров благодари за приетия указ. Според него "руският паспорт е огромна подкрепа" за жителите на републиката.
„Това е важно за жителите на ЛНР, не защото сега те могат да вземат паспорта и да отидат да живеят в Русия, а защото сега могат да се чувстват част от руския свят - казва писателят. - Например, аз нямам намерение да отивам никъде, но ще положа максимални усилия да получа руски паспорт и най-накрая да скъсам с Украйна”.
Според Бобров, значителна част от жителите на републиката пазели украинския паспорт. Това се дължи на факта, че "паспортът на Луганската народна република се получава технически много трудно".
„Благодарение на указа ситуацията за милиони хора, които живеят в региона на Донбас, ще се подобри драстично”, каза Лариса Шеслер, лидер на Съюза на политическите имигранти и политическите затворници в Украйна, в интервю за вестник „Взгляд”. Тя оценява решението на Путин като "огромна стъпка в хуманитарната подкрепа на жителите на Донбас".
„Периодът от три месеца от датата на подаване на документи, определени за получаване на гражданство (това е такъв срок, предвиден в постановлението), води жителите на Донбас до условното първо място в един вид рейтинг на тези, които изобщо претендират за руско гражданство”, обясни Шеслер. Всъщност за тях е достатъчно да докажат само факта, че са регистрирани в ДНР или ЛНР, например, като представят паспорт в една от двете републики. Изданието припомня, че днес в двете републики живеят около 2,7 милиона души, от които около половин милион вече са получили паспорти на републиките.
"Наследството на Путин ще включва не само обединението на Крим с Русия, но и решението да се приемат жителите на Донбас в редиците на руските граждани", пише политологът Марат Баширов в социалната мрежа „Телеграм“.
И Западът, и Киев, както се очакваше, отговориха на указа на Путин с явно раздразнение. Посолството на САЩ в Киев осъди „дестабилизиращия“ указ. Министерството на външните работи на Украйна изрази силен протест и неговите представители вече се оплакаха пред Съвета за сигурност на ООН. Много по-меко, но все пак негативно реагираха в щаба на избрания президент Владимир Зеленски.
„За съжаление, този декрет не ни приближава до решаването на основната задача - прекратяването на огъня. Въпреки това, Украйна ще направи всичко по силите си да защити, да предостави подходяща помощ и да гарантира правата на своите граждани, които са принудени да останат на окупираните територии ”, написаха в „Телеграм“ от екипа на Зеленски.
Директорът на Международния институт за най-новите държави Алексей Мартинов смята, че Москва е издала указ, който е подтикнат отказа на Зеленски да предостави специален статут на Донбас и да помилва неговите защитници, макар че тези точки са ясно посочени в Минските споразумения.
„Както стана ясно, новият президент на Украйна няма да изпълни споразумението, подобно на своя предшественик. Русия нямаше друг избор, освен да се грижи за жителите на ДНР и ЛНР“, заяви Мартинов.
Причините за издаването на указа са свързани с несигурния, висящ статут на тези територии, торпилирането на минския формат от Киев, смята политологът. В същото време е известен и тъжен факт - нивото на заплатите в ДНР и ЛНР наскоро се оказа дори по-ниско, отколкото в съседните региони на Украйна. При тези условия популистът Зеленски, който идва на власт в Киев, теоретично може да предизвика увеличаване на проукраински настроения в народните републики, смята Мартинов.
"По-голямата част от жителите на Донбас разбират много добре какъв е проблемът тук и с кого трябва да се интегрират в бъдеще - с Украйна или с Русия - каза Мартинов пред в. "Взгляд". - Без Шенген, без визи, невъзможността за бране на ягоди в Полша може да замени усещането за свобода, чувството за принадлежност към родната страна, което Русия може да даде на тези хора".