„Газпром“ ни дава €1,55 млрд. заем за „Южен поток“ при скандална лихва от 8%
Руският монополист ще ни взима 240 млн. лв. годишно от таксите за пренос само за лихви
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Руският държавен монополист „Газпром“ ще ни даде заем за нашия дял (1,55 млрд. евро) в българския участък на "Южен поток" при скандалната лихва от 8% годишно, съобщава сайтът 3e-news.bg.
Както ПИК вече писа, за сравнение, дори заемът на руската държавна корпорация "Росатом" за нашия дял на АЕЦ "Белене" трябваше да излезе на България 5,5% или 6%. Газовият гигант обаче предложил на България изключително високата лихва от 8%, при положение, че неговата капитализация (между 100 и 150 млрд. евро) е поне тройно по-голяма от брутния вътрешен продукт (БВП) на България (35-40 млрд. евро).
Според експерти в момента международни финансови институции могат да отпуснат заем на страната ни при доста по-благоприятна лихва. Според тях кабинетът „Орешарски“ се е надявал да договори по-ниска цена. Няма обаче яснота дали това се е случило, тъй като президентът на „Газпром“ Алексей Милер, който беше в София в понеделник, не пожела да обели и дума пред журналистите относно условията по проекта.
Ако нивото на лихвата все още не е намалено от проруското правителство на БСП-ДПС, то отпуснатият финансов ресурс от 3 млрд. лв. ще ни струва минимум 240 млн. лв. годишно. По този начин само изплащането на лихви надхвърля приходите ни от действащия транзитен газопровод „Дружба“, които в най-добрия случай достигат 100–120 млн. долара годишно.
Въпросът с ангажирането на български фирми като подизпълнители също не предизвиква оптимизъм в бранша. Според експерти обичайно в подобни договори се уточнява процент на ангажирането на местния бизнес, което означава близо половината от поръчките да са към български фирми. Например за „Белене“ от „Атомстройекспорт“ (дъщерна компания на „Росатом“) обещаха на българските компании не само да участват в проекта като 30% от всички подизпълнители, но и да продължат сътрудничество вече в Турция при изграждане на АЕЦ „Акую“. По този начин строителният бранш бе едно от най-силните лобита в България, настояващо за изграждането на втора атомна централа.
„Газпром“ обаче не смята за необходимо сега да съобщава в какъв обем ще се привлекат българските компании. ПИК вече писа, че основните подизпълнители по „Южен поток“ в Русия са близките до президента Владимир Путин олигархични кръгове. В свое обширно интервю милиардерът Зияд Манасир обеща да построи за газопровода най-мощната в света компресорна станция за пренос на газ по дъното на Черно море (от Новоросийск до Варна) срещу „скромните" 2,5 млрд. евро. По този начин цената на скандалния проект на „Газпром“ вече достига 29–30 млрд. евро по неофициална информация. Според 3е-news очакванията всъщност са, че голяма част от посочения кредит най-вероятно ще бъде стоков - т.е. ще получим не пари, а тръби, оборудване и т. н., произведени в Русия.
(Вижте в директорията "Икономика" и какво мисли ексминистърът Трайчо Трайков за проекта)