„Дейли Експрес”: Пукнатините в ЕС се появяват, докато лидерите се карат дали да вкарат Лондон в „полу-Брекзит“
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Големи пукнатини са на път да се появят в обединения фронт на Европейския съюз, докато лидерите са в битка, дали да вкарат Великобритания в „полу-отделено“ състояние от брюкселския блок след Брекзит, или да се отърват изцяло от Обединеното кралство на фона на призивите за по-голяма централизация, се посочва в обширен коментарен материал на британското издание „Дейли Експрес”, цитирано от „Фокус”.
Икономистът Ричард Уелингс, действащият директор по изследванията на Института за икономически въпроси, заяви, че ЕС не трябва да бъде третиран като единен глас и предупреди, че разделението ще започне да се проявява с наближаването на крайния срок за Брекзит.
В интервю пред изданието Уелингс каза: „Има някои групи, които са склонни да се съобразят с позицията на Великобритания в елита на ЕС, докато други, мисля си, са готови да се отърват от Лондон, в смисъл, че Обединеното кралство често се съпротивлява на плановете за централизация и даване на повече правомощия на Брюксел. В същото време, тези хора всъщност не искат Великобритания да е напълно свободна от европейските институции и не искат да й дават възможност да постигне голям успех с Брекзит, защото в дългосрочен план това ще окуражи други страни-членки да напуснат. Наистина, за повечето от тях ще бъде по-трудно.
Така че, генерално, мисля, че те играха много твърдо, особено през последните месеци по отношение на относително тривиален въпрос като резервния план. Ако се бяха отместили дори с малко, можеха да помогнат на Тереза Мей да прокара сделката, но те отказаха да го направят“.
След часове интензивни дебати миналата седмица, европейските лидери се съгласиха Брекзит да бъде отложен до 31 октомври, като решението ще бъде разгледано отново на срещата на върха на Европейския съвет на 21 юни.
Отсрочката на излизането може да принуди Великобритания да проведе избори за Европейски парламент на 23 май, като една от гаранциите, които бяха поискани от Брюксел.
Очаква се Великобритания да напусне блока до 1 юни, ако страната не успее да участва в изборите за ЕС.
Говори се, че председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер е бил „много ядосан“ на френския президент Еманюел Макрон по време на кризисната среща на върха на ЕС в сряда вечерта, заяви дипломатически източник.
Източникът заяви: „Франция действа самостоятелно и разруши единството на ЕС, което ни изненадва“.
Франция беше готова да приеме развод без сделка, ако това означава, че Великобритания е възпрепятствана да се намесва в процеса на вземане на решения в ЕС.
Лидерите на ЕС проведоха вечерна среща в продължение на повече от шест часа, докато се бореха с опита на Макрон да форсира кратко отлагане клаузата за излизане от блока по член 50.
Председателят на Европейския съвет Доналд Туск настоя за едногодишно забавяне на Брекзит, като предложи краен срок от март 2020 г.