Другарю Радев, а референдум "Съгласни ли са българите да продължават всеки ден да плащат по 1 милион на "Боташ", кога?

ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
А защо не и референдум за "Боташ", след като президентът иска референдум за еврото?!
Темата повдигна министърът на енергетиката Жечо Станков.
"Със същата сила президентът можеше да предложи един друг референдум, който пряко касае мен като енергиен министър и всички български граждани, а именно: "Съгласни ли са българските граждани да продължават всеки ден да плащат по един милион и петдесет хиляди лева за договора с "Боташ"? Този референдум щеше да е точно толкова легитимен, както и този, който се предлага в момента", заяви Станков пред "Дарик.бг".
Само преди няколко дни Станков оповести, че по скандалния договор с турската компания, подписан от служебното правителство на Гълъб Донев, задължението на "Булгаргаз" вече възлиза на около 300 милиона лева.
"В момента се търси конструкция на споразумението, която ще позволи да не потънем в по-дълбоки пясъци, а да излезем сухи от тази ситуация", заяви Станков през седмицата, като добави, че продължават разговорите на техническо ниво между двете компани.
"България отдавна избра посоката, в която ще върви, и тя е проевропейска", коментира още министърът на енергетиката в "Седмицата на Дарик". Той посочи, че Народното събрание прави всички необходими стъпки България да бъде приета в еврозоната, но това не зависи от какъвто и да било референдум, а от конвергентните доклади на Европейската комисия и Европейската централна банка, които се очаква да излязат на 4 юни.
Енергийният министър допълни, че разглежда предложения референдум за еврото като въпрос, който поставя интересите на президента пред интересите на бъдещото развитие на България. Според него действията на Радев още повече консолидират и "бетонират" правителството, тъй като една от целите му е именно приемането в еврозоната.
Относно либерализацията на пазара на ток за битовите потребители, която беше отложена, енергийният министър коментира, че за него най-правилното решение е да бъде гарантирано спокойствието на домакинствата. Според Станков либерализацията трябва да бъде отложена, докато не бъдат санирани колкото се може повече жилищни сгради, защото в дългосрочен план тази дейност сваля с 50 процента сметките на домакинствата.
"Моята визия е домакинствата да излязат на свободния пазар, когато цената на свободния пазар е равна или по-ниска от тази, която държавата регулира или поставя. Комбинирано с действия по енергийна ефективност - саниране на многофамилните жилищни сгради, това означава, че не само сметките им ще останат стабилни, на тези нива, които виждат в момента, а ще се опитаме дори да ги намалим двойно", посочи Станков.