Волейбол

24233
на 03.10.2018
Лъвиците със силен мач на Мондиала

България започна вихрено 4-ия си двубой на Световното първенство по волейбол в Япония срещу един от лидерите в групата ни - Китай.

Състезателките на Иван Петков бяха неудържими в първия гейм и определено успяха да изненадат съперничките си и да поведат в резултата. Постепенно обаче националките ни започнаха да отстъпват пред класните си съпернички, а китайките заиграха на обичайното си ниво, като не оставиха шансове на нашите - 1:3 (25:22, 22:25, 14:25, 17:25).

Вместо да пусне експериментален състав и да запази силите на възпитаничките си за утрешния двубой с Канада, който ще е пряк сблъсък за място в следващата фаза, нашият наставник заложи на титулярките. Така на игрището се появиха Лора Китипова, Мирослава Паскова, Гергана Димитрова, Мария Каракашева, Нася Димитрова, Христина Русева и Жана Тодорова-либеро.

Това бе неочакван ход за един от лидера в групата ни и китайките почти не успяха да реагират на силната игра на "лъвиците”. Така, след като водеха през цялата част, българките я затвориха в своя полза – 25:22 и поведоха в резултата срещу действащите олимпийските шампионки.

Във втория гейм китайките вече бяха на ясно какво се случва на игрището и наложиха преса от началото, като бяха и доста по-концентрирани. Така те водеха и при двете технически прекъсвания в резултата, но националките ни успяха да се върнат в частта и дори да поведат в резултата при 18:17 и 19:18. За съжаление в най-важните последни минути тимът ни се пропука и така азиатките си взеха гейма след 25:22.

В началото на третата част момичетата на Иван Петков продължиха да се борят за всяка топка и да са равностойни на съперничките си в началото, като се движеха близо да тях в резултата. След второто техническо прекъсване, дошло при 12:16 обаче китайките не позволиха на българките да играят, като им дадоха едва 2 точки до края на гейма. Така те поведоха в резултата с 2:1 части.

Въпреки това "лъвиците" не се отчаяха, а се опитаха да вдигнат оборотите в 4-ия гейм. Резултатът вървеше точка за точка до първото техническо прекъсване, дошло с 1 т. преднина за нашите – 8:7. Двубоят продължи да е изключително оспорван до 12:12, след което азиатките дръпнаха с 2 т. за 12:14. Тогава Иван Петков се опита да наруши ритъма на съперничките, като взе таймаут, но и това не помогна на тима му и възпитаничките му се оттеглиха на почивка с 3 точки пасив – 13:16. И след паузата нашите не намериха пътя да се върнат в мача и след няколко грешки и силна игра на китайките, загубиха срещата след 1:3 гейма, акцентира "Новспорт".