ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
С редица инциативи ще бъде отбелязана 120-годишнината от залесяването на Аязмото (парк „Митрополит Методий Кусев”) в Стара Загора. Изготвена е мащабна програма за честванията, които ще продължат през цялата година.
„Основната цел е повече хора и особено учениците да се запознаят с историята на парка. Предвидена е и залесителна акция, която ще се проведе на 27 февруари. В района на Зоопарка ще бъдат засадени 120 фиданки”, информира зам.-кметът Иванка Сотирова.
Парк Аязмото е разположен по южния склон на Сърнена Средна гора и заема площ от 3200 дка, заети от разнообразни видове широколистни и иглолистни дървета, и храсти. До началото на XIX-ти век на това място се е простирала дъбова гора, но е била изсечена от турския аскер, за да се осигури безопасно пребиваване на султанския везир, отседнал в Стара Загора при обиколката си из Османската Империя. Ерозионните процеси измиват почвата и превръщат мястото в гол скалист и безводен хълм.

Към края на XIX-ти век митрополит Методий Кусев се заема с нелеката задача да възроди мястото. Изпраща писма до православни манастири и църковни общности в различни краища на света с молба за изпращането на семена на най-различни дървесни видове. Лично надзирава каруците с фиданки, някои от които пристигат от Бяло море и Мраморно море, а някои от засадените от него дървета са живи и до днес. След Освобождението военните от града решават да изпробват новозакупените оръдия в парка и да проведат военни учения в района му. Гражданите на Стара Загора обаче влизат в парка и правят жива преграда за ученията на военните. Цар Фердинанд I много харесва мястото и настоява тук да бъде изградена царска резиденция. След бурни протести на цялата градска общественост, решението бива осуетено.
През 1996 година е открит меден барелеф паметник на Методий Кусев в знак на благодарност към заслугите му. До параклиса „Свети Теодор Тирон“, застроен на мястото на древно езическо светилище се намира гробът му с огромна мраморна плоча.


