ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Редица наши експерти по киберсигурност се изказаха след като преди дни стана ясно, че ЦРУ е създало зловреден софтуер и е следило хиляди телефони и смарт-телевизори на обикновени потребители. В списъка, качен в сайта "Уикилийкс", има IP адреси от цял свят и сред тях 150 от България. Българските IP адреси са на големи телекомуникационни компании, интернет-доставчици, банки, университети.
"Никой не е защитен, нищо не е сигурно", казва по тази тема световноизвестното ченге-спец в предсказването и предотвратяването на престъпления, свързани с новите технологии, Марк Гудман. Ако искате да сте в час с темата, да знаете какво ви заплашва - от фейсбук, през биотехнологиите и 3Д принтерите, та до домашната ви прахусмукачка - как трябва да действате и на какво да разчитате, може да прочетете книгата му "Киберпрестъпления". Тя излезе на българския пазар малко преди Нова година, тиражирана е от издателство "Милениум".
Всички сме свързани в света на интернет и това ни прави уязвими и зависими, подчертава авторът. Зловредният софтуер се развива с експлозивно, сигурността е илюзия, а престъпниците са винаги с една крачка напред. Терористите, хакерите, авторитарните режими, правителствените служби (какъвто е случаят с ЦРУ) се надпреварват да използват постиженията на науката в своя полза. Тази книга не просто изброява опасните нововъведения и нашите слаби места, но и предлага път към победата над милиардите надвиснали заплахи.
Гудман вярва, че сме в състояние да предвидим и предотвратим утрешните престъпления още днес, преди да е станало късно и ни показва как да овладеем положението.
Ето кои са насоките, в които авторът дава правила и практически съвети за защита: