14 законопроекта за промяна на Изборния кодекс – от задължително гласуване до нови правила за членове на ЦИК
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Обсъждането на 14 законопроекта за промяна на Изборния кодекс започнаха в Народното събрание.
От ГЕРБ предлагат скъсяване на предизборната кампания от 30 на 21 дни, затворниците с по-леки присъди да имат право да гласуват, както и да се създаде избирателен район "Чужбина", поясни Данаил Кирилов. Те настояват да се въведе електронно дистанционно гласуване по интернет, което се подкрепя и от РБ. Даваме възможност на ЦИК да регулира голяма част от детайлите в изборния процес, за да има гъвкавост, декларира Кирилов.
Последните избори бяха пример за лоша, опорочена изборна практика - ето защо нашите предложения са свързани с това да се даде по-ясна законова регулация, да се определят по-ясно функциите на участниците и да се ограничат манипулациите и фалшификациите на изборния резултат, представи законопроекта на левите депутатът от БСП лява България Чавдар Георгиев. Предлагаме всички органи да определят кои длъжностни лица отговарят за регламентираното протичане на изборния и да се завишат евентуалните санкции към тях при нарушения, каза той. В СИК трябва да има един протокол, както беше преди,а не два, отбеляза Георгиев.
Трябва да се дават извлечения от протокола и те да имат същата сила като оригинала, с които може да се правят обжалвания на резултатите. От БСП лява България ще подкрепят всички разумни предложения на другите партии, които правят по-ясен изборния процес,но са против електронното гласуване, подчерта Георгиев. ПФ предлага гласуването да стане задължително, а за негласувалите да има санкции – спиране на социалните помощи за 3 месеца или глоба от 50 лв.
От "Атака" също подкрепят идеята за задължително гласуване. От БДЦ и АБВ са „за” промени, свързани със смяна на състава на ЦИК при промяна на представителството на партиите в българския и европейския парламент. От РБ се възпротивяват на феномена 15/15 и предлагат в закона да се запише, че не се изписва в бюлетината номерацията в подредбата на партията. От РБ са и за машинно гласуване в поне 6000 секции. За разрешаване на агитацията на майчин език с превод поискаха ДПС и независимият депутат Георги Кадиев.
Трябва да се даде възможност на всички граждани на България да разпространяват и да получават послания по време на предизборната кампания и на друг език освен на официалния, настоя народният представител от ПГ на ДПС Четин Казак при представянето на законопроекта му. Има права, които се дават, но има права, които са основни и фундаментални, каза той. Някои от тях са гарантирани и на европейско ниво чрез европейските документи за защита на правата на човека, мотивира се той.
Едно от тези права е правото на свободна изява на волята, на словото, чрез писмен текст и всякакви средства за комуникация, продължи Казак. Според него забраната за употребата на майчин език по време на кампания продължава да съществува в ИК и било крайно време този текст да отпадне. Четин Казак представи и другия законопроект на ДПС, който цели да предотврати подмяна на вота на мнозинството български избиратели от една малка групичка. Специално на местните избори се злоупотребява с прекалено ниският праг на преференциите,а именно 7% от общинската избирателна квота, смята той.
От ПФ предлагат задължително гласуване, а агитационните материали по време на избори да струват до 2 лева, заяви Валери Симеонов, председател на ПГ на ПФ по време на представянето на законопроекта. Той смята, че задължителното гласуване ще повлияе на мащаба и обема на финансирането на политическите партии. Задължителното гласуване елиминира възможността маргинална група да предопредели резултатите от изборите, каза депутатът.
Той смята, че в България маргиналният вот е обект на покупко-продажба, с която се деформира общия вот на избирателя. И даде пример с Белгия, Гърция и Люксембург, задължително гласуване има и във Франция и Италия. От РБ имат няколко законопроекта за ИК. В първия те искат да се засили мажоритарния вот, да се направи границата на преференцията на 5%, защото хората искат да излъчват личности, а не да участват в предрешено състезание, поясни депутатът Петър Славов.
Във всяка избирателна комисия вносителите предлагат да има поне един професионалист с опит в изборната администрация, необвързан с партии. Трябва да има и изслушване на кандидатите за членове на ЦИК, смятат от РБ. А българските граждани в чужбина да гласуват пълноценно – пътят за това минава през структуриране на три избирателни района, организирани на географски принцип.
Поне в половината секции от РБ предлагат да се проведе машинно гласуване, настояват и за въвеждане на дистанционно електронно гласуване в разумни срокове. Във втория законопроект настояват за активна регистрация, тъй като е известно, според тях, че в избирателните списъци има около 1 млн. мъртви души. Предполагат, че това число се е увеличило, тъй като от 15 години списъците не са актуализирани, посочи депутатът от РБ Димитър Делчев. Дебатът по представените законопроекти е открит, оповести председателят на НС Цецка Цачева и обсъждането им започна.