ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
20% от бюджета на ЕС ще бъдат заделени за действия по отношение на климата - 180 млрд. евро ще бъдат изразходвани за това. Това каза председателят на ЕК по въпросите на Енергийния съюз Марош Шефчович по време на семинара "Бюджетът на ЕС – фокусиран върху постигането на резултати" в Брюксел.
„Вече направихме няколко важни стъпки. Отговарям за Енергийния съюз на Европа, за изпълнението на стратегията за енергетиката в Европа. Наред с политическите решения, демонстрираме ангажираността си в този процес чрез много конкретни бюджетни мерки. Заявихме категоричното си желание, решимост 20% от бюджета на ЕС да бъдат заделени за действия по отношение на климата. Това означава, че във всички области на бюджетно финансиране 180 млрд. евро ще бъдат изразходвани за такива климатични действия”, заяви Шефчович.
По думите му, тези 20% следва да бъдат изразходвани така, че във всички области на политиката да се залага оценка на климатичното въздействие и да се работи за неговото намаляване.
„Близо 63 млрд. евро са заделени за научно-изследователски дейности в областта на климата. В Париж ще говорим за международната помощ за развитие с оглед на климатичните изменения. Гледаме много сериозно на задачата да насочим европейския бюджет към борбата с измененията на климата”, допълни Шефчович. Той уточни, че, през 2016 година близо 30,8 млрд. евро от бюджетните ангажименти ще бъдат насочени към дейности, свързани с климата т.е. ще се надвишат дори тези 20%, които са поставени като задача.
„60% от световните емисии са обхванати от националните ангажименти за намаляване на емисиите. Трябва да упорстваме, така че да постигнем пълен успех. Действията, свързани с климата са естествен мултипликатор. Потенциалната полза от такива целенасочени действия за климата е свързана и постигането на по-висока ресурсна ефективност”, подчерта Шефчович.
Той допълни, че се постигат резултати при ограничени бюджетни средства, но само ако отраслата ни политика е непротиворечива и вътрешносъгласувана. „Трябва да се предпазваме, да изразходваме обществени средства за неща, които частният сектор би могъл да финансира. Трябва да използваме обществения бюджет, за да създаваме възможности за частно участие”, каза още Марош Шефчович.