2,2 млрд. евро са нужни за изграждането на нова инфраструктура за газов хъб в България
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
2,2 млрд. евро е необходимата инвестиция за изграждането на нова инфраструктура за газов хъб в България. Това показават данните от презентацията, представена по време на първата среща на Групата на високо равнище за изграждането на газовите връзки в Централна и Югоизточна Европа от премиера Бойко Борисов.
Сред основните предимства на страната ни за изграждане на газов хъб са географското й разположение,което я определя като стратегически партньор, добре проектиранaта национална газопреносна мрежа, добре балансираната транзитна национална система с газохранилище, както и добива на Нефт и газ в региона. Като други предимства на страната са изтъкнати ниското вътрешно потребление т.е.свободен капацитет за транзит,прозрачните процедури за доставки и строителство на справедливи цени и наличието на дългосрочен и краткосрочен капацитет.
Посочва се още, че България ще ползва натрупания европейски опит по развитието на търговски платформи, както и “Единна система за управлението на газовите потоци”, предварително съгласувана с Европейските газови партньори.
В презентацията се отбелязва, че за реализацията на проекта е необходимо модернизация на съществуващата инфраструктура и изграждането на нова такава.
В частта „Модернизация” е заложено повишаване на мощността на КС Странджа с 10 MW, изграждане на лупинг Лозенец – Рупча – 50 км, изграждане на 20 км. газопроводи и модернизация и разширение на северен полупръстен с приблизително 272 км. В частта „Изграждане на нова инфраструктура” е включено изграждането на приблизително 844 км газопроводи,2 компресорни станции с обща инсталирана мощност 265 MW (в района на гр. Левски и на гр. Провадия)и изграждане на приемен терминал.
Според предварителните разчети прогнозната стойност на инвестицията за изграждане на нова инфраструктура е 2, 2 млрд. евро, а за модернизацията и разширението на северен полупръстен ще са необходими 140 млн. евро. Предвижда се и изграждане на допълнителен капацитет за съхранение - разширение на ПГХ „Чирен“ и изграждане на ново ПГХ.