ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
24 бежанци от Сирия бяха спасени край югоизточния бряг на Кипър в късния следобед на 31 август, съобщи БНР
С тях Кипър постави своеобразен „рекорд” - това е четвъртата група мигранти, която пристига в страната в четири поредни дни, от 29 до 31 август.
Бежанците се превръщат в един от сериозните проблеми на Кипър, алармира правителството в Никозия.
16-те възрастни и 8-те деца под 8-годишна възраст са били изтеглени на брега в кипърския град Агия Напа, а от полицията са започнали разследване на условията, при които тяхната лодка се е озовала в района.
Само за четирите последни дни на август четири групи бежанци са влезли на територията на страната. Две от тях идват по море, а две - от окупираните територии, пресичайки буферната зона между северната и южната част на острова, като в последните месеци тези нелегални преминавания през демаркационната „зелена” линия зачестяват.
Република Кипър е „рекламирана” от турските трафиканти като „идеална дестинация” за бежанците като най-близката част от ЕС и вече е установен контрабанден канал за прехвърлянето на хора от Сирия към Кипър през Турция, констатират кипърските власти след проведените разследвания на пристигналите през това лято бежански групи.
Над 15 000 кандидати за убежище, най-вече сирийци, вече са в Кипър. Между 2002 г. и 2017 г. страната е предоставила международна закрила на около 10 000 чужденци, по-голямата част от които са сирийци.
Според официалната европейска статистика, през 2017 г. Кипър е на второ място в ЕС, след Гърция, по брой търсещи убежище мигранти на 1 милион население – 5 235 души, което е ръст от 56% спрямо предишната година. За първото полугодие на тази година 2 435 души са подали молби за международна закрила на територията на страната, което е увеличение с над 40%.
Кипър е достигнал границите на възможностите си за нови пристигащи мигранти, заяви по-рано тази седмица министърът на вътрешните работи Константинос Петридис. Правителството в Никозия изразява голямата си заграженост и настоява за разработването на единна всеобхватна политика на ЕС за справяне с увеличените миграционни потоци.