ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Безработен алкохолик издевателства над глухонямата си майка, гони я от дома, жената - малко над 55 годишна - прекарва нощите по пейките около блока. За случая съобщават съседи. Криминално проявен пък в продължение на десет години тормози жена си, напада я с нож пред очите на трите си деца, накрая запалва къщата, в която се е подслонила с децата, подпалва я и сяда да наблюдава как огънят напредва. Това са два от най-тежките случаи в практиката на адвокат Жанета Борисова, консултант на сдружение "Джендър алтернативи" в Пловдив.
В първия случай в момента има издадена заповед за защита от домашно насилие, гледа се дело, до неговия изход синът - насилник е изведен извън дома си. Във втория случай съдът издава подобна заповед за срок от 18 месеца – пироманът-съпруг да не наближава нито жена си, нито децата си, нито двата адреса - нейния и на родителите и. Сдружение "Джендър алтернативи" изпълнява от шест месеца проект "Заедно срещу домашното насилие" с подкрепата на Министерството на правосъдието. За този срок 112 души са се обърнали за помощ, 86% от тях са жени. В случаите, когато услугите им са потърсени от мъже, става дума най- често за имотни въпроси при развод или родителски права. Сдружението осигурява социално-психологическа и юридическа консултация, работи и с насилниците в групи за овладяване на гнева.
Адвокат Борисова представи днес на брифинг в Пловдив интересно изследване за период от 6 години - от 2009 до 2015 година, върху делата, образувани след нарушаване на заповед за защита от насилие. Броят на тези дела в Пловдив е 89 - това е един сравнително малък процент, като се има предвид, че миналата година само съдът е заседавал по 230 жалби за домашно насилие, а в предишни години те са били и повече. Има една особеност, която е като препъни камък в юридическата практика спрямо този казус - дело за домашно насилие се образува по гражданския кодекс, по сигнал на потърпевшия или свидетели, но нарушаването на веднъж издадена заповед за защита от насилие - или ограничителна заповед, както е популярна, вече е престъпление по Наказателния кодекс.
Проблемът е, че прокуратурата не се самосезира при нарушаване на подобна заповед, това става пак единствено по сигнал на потърпевшия. Резултатът от тези 89 дела, заведени, след като насилникът не се е спрял заради съдебното решение и е продължил да тормози партньора си, е най-често глоба до 1000 лв. 46 от случаите са завършили по този начин. Пробация за 6 месеца е наложена на 18 лица, а 25 души са влезли в затвора за срок от една година. Като правило, най-тежко осъдените са с криминално минало и други престъпления срещу личността, които сочат за явна агресивност. Домашното насилие е изключително тежък проблем, усложнен от силни емоции, тревога за децата в семейството, неяснота относно финансовото бъдеще.
Най-често насилниците са мъже. Много жени търпят агресията с години, някои дори не споделят с най-близките си. Дори да се решат да се обадят в полицията, резултатът е доста съмнителен. Полицаите идват, пишат предупредителен протокол на насилника и си отиват. Нерядко след това агресията единствено ескалира. Нещо повече - колкото и протокола да напишат, от това не следва нищо. В сдружението знаят за насилник, който "колекционирал" вече 20 полицейски протокола. За да се постигне по-сериозен обрат, трябва да се подаде жалба в прокуратурата. А при благоприятен изход за жертвата - издадена заповед за защита от насилие от съда, пак пострадалата жена трябва да сигнализира, ако насилникът нарушава заповедта. След този доста дълъг и витиеват път, насилието може да бъде, ако не обуздано, то поне наказано така, че следващият път да не се случи.