ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
259 души са с повдигнати обвинения за каналджийство. Това съобщи вицепремиерът и вътрешен министър Румяна Бъчварова пред депутатите от ресорната комисия в НС. Тя побърза да подчертае обаче, че трудно се стига до ефективни присъди. „Основната спънка е събирането на доказателства за предоставена имотна облага за трафик”, обясни Бъчварова.
По думите й схемата обикновено е първото плащане да е в Турция, а следващото вече в крайната дестинация в Централна и Западна Европа. Размяна на пари на наша територия не се правела. Бъчварова отново отчете, че натискът по българо-турската граница се снишава, но нарастват опитите за нелегално излизане към Сърбия. Вътрешният министър уточни, че от одобрените 160 млн. евро от ЕС за справяне с бежанската криза, у нас вече са преведени 45 млн. евро. Бъчварова припомни, че 2 млн. евро от парите са за връщане на имигранти към страната им по произход. По думите й със средствата ще могат да се отпратят около 1000 чужденци, като подчерта, че вече има споразумение за реадмисия с Афганистан. Тя поясни, че този процес не е евтин, тъй като един имигрант трябва да бъде придружаван от двама служители.
До момента страната ни вече била отпратила 500 мигранти от Пакистан и Ирак. Бъчварова отчете още, че по механизма за релокация на ЕС у нас са дошли 21 бежанци, изпратени ни от Гърция. По принцип сме имали ангажимент и за прием от Италия, но за момента тя пращала само списък с имигранти, които не са сирийци, а това било основно изискване на нашата страна. Бъчварова коментира и случая със сирийските бежанци, настанени във „Враждебна”, които се канеха да предприемат гладна стачка, защото заварените условия у нас не били такива, каквито очаквали. Те имали информация, че в България ги чака къща за всяко семейство и по 500 евро издръжка на месец. „Изпратила съм писмо до еврокомисаря по миграцията Димитрис Аврамопулос, че се спекулира с информацията за механизма за релокация”, съобщи Бъчварова.
По отношение пък на Дъблинското споразумение тя поясни, че то на практика не работи и страната ни ще иска то да бъде ревизирано така, че да не се натоварват страните на първа линия. Бъчварова потвърди, че проблемът с изчерпването на капацитета на бежанските центрове продължава, но все още няма решение къде точно да се направи нова площадка. Вътрешният министър обаче бе категорична, че център за временно настаняване ще се изгражда извън населените места. „Към момента няма пряка заплаха за тероризъм”, за пореден път отчете Бъчварова. По думите й обаче това не трябва да ни успокоява, като мерките и обученията ще продължат. Тя изтъкна и стъпките, които се предприемали за по-добра организация в Спешните центрове, за да може да поемат голям поток от хора при евентуален терористичен акт.