BG EN

3 100 българи годишно се диагностицират с рак на дебелото черво

БЪЛГАРИЯ ДНЕС

3 100 българи годишно се диагностицират с рак на дебелото черво

6980
на 21.02.2015
3 100 българи годишно се диагностицират с рак на дебелото черво
Автор:   ПИК

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

Всяка година 3 100 българи се диагностицират с рак на дебелото черво. Болестта е третата по честота и втората по смъртност от видовете рак, съобщиха онколози на дискусия за рак на дебелото черво в Благоевград, предаде БНР. 

препоръчано

Ракът на дебелото черво е лечим в 90 процента от случаите, независимо от тревожната статистика от нарастване на заболеваемостта през последните 10 години, посочиха онколозите от Националната онкологична болница на дискусия за рака на дебелото черво. Проблемът у нас обаче остава липсата на профилактика на раковите заболявания. Изследването на рака на дебелото черво се прави между 50-тата и 65-тата година. Данните сочат, че много рядко се установява рак в I стадий. Преобладават случаите на II-ри, III-ти и IV-ти стадий именно заради липсата на скринингови програми у нас. 

В повечето случаи ракът на дебелото черво протича без симптоми, а когато такива се открият, като кръвоизливи, колити, отпадналост, повръщане, заболяването вече е в късен стадий, уточниха онколозите. Рисковите фактори са нездравословният начин на живот и много по-рядко наследствеността. През месец март Федерация "Български пациентски форум" ще организира и информационна кампания за профилактика и лечение на рака на дебелото черво.

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК! Топ хороскопът на Алена за 11 декември: Девата да не си и помисля за пътуване през граници, Козирогът го дебне КАТ САМО В ПИК! Топ хороскопът на Алена за 11 декември: Девата да не си и помисля за пътуване през граници, Козирогът го дебне КАТ
ПИК TV x
ТОТАЛЕН ШОК! Ивайло Мирчев се закани да реже главата на министъра на енергетиката (ВИДЕО) ТОТАЛЕН ШОК! Ивайло Мирчев се закани да реже главата на министъра на енергетиката (ВИДЕО)
ново
Днес: 42
горещо
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК