ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Видин, Сливен и Ловеч изостават с десетки години от София по заплати.
Това сочи анализ на Явор Алексиев от Института за пазарна икономика. Данните за последните 10 години говорят за увеличаваща се пропаст между столицата и най-бедните области в страната.
През 2004-2013 г. средногодишният темп на нарастване на доходите в София е 12.79% при среден за страната от 8.5%. Най-бавно нарастват доходите в област Ловеч – с едва 2,90% на година.
Само в шест области темпът на растеж изпреварва средния за страната: София (столица), Пловдив, Стара Загора, Плевен, Перник и Ямбол.
В останалите 22 области на страната темпът на растеж на доходите е по-нисък от средния за страната,
въпреки че в някои от тях нивата на самите доходи са по-високи от тези в изброените шест области.
Ако доходите в столицата спрат да нарастват до нивото си от 2013 г., а тези в останалите области запазят своя темп на растеж, първите, които биха настигнали София, са Перник (2016 г.), Плевен и Стара Загора (2017 г.).
Няколко години по-късно това могат да сторят Пловдив (2018 г.), Варна, Габрово и Ямбол (2019 г.). На опашката се нареждат Видин (2033 г.), Сливен (2039 г.) и Ловеч (2044 г.), сочи анализът.
Средният темп на нарастване на доходите зависи най-вече от състоянието на пазара на труда, тъй като работната заплата формира над 50% от общия доход на домакинствата в страната.
Възрастовата структура на населението също е важен фактор –
колкото по-голяма част от жителите на една област са в пенсионна възраст, толкова по-голям дял от общия доход на домакинствата се формира от пенсии.
Например пенсиите формират едва 14,1% от доходите на домакинствата в столицата и цели 32% от доходите във Видин.