BG EN

34% от гласувалите са използвали преференция, възможно е повторение на куриоза "Любимец 15"

ЧАС ПИК

34% от гласувалите са използвали преференция, възможно е повторение на куриоза "Любимец 15"

14448
на 06.10.2014
34% от гласувалите са използвали преференция, възможно е повторение на куриоза Любимец 15
Автор:   ПИК

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

Избирателната активност на изборите е била 49%. Това обяви на свой брифинг Централната избирателна комисия (ЦИК) на база на почти всички обработени протоколи.

препоръчано

За сравнение, на изборите през 2009 г. активността е била малко по-голяма - 51,33%.

От ЦИК обявиха, че 34% от гласоподавателите са използвали преференциален вот. Забелязва се, че както и на предишните избори, има масово съвпадение на номера на партията и номера на избрания кандидат с преференция. Това е възможно да създаде ситуации като тази със станалия прословут "Любимец 15" - Момчил Неков, от евроизборите, който измести водача на листата Сергей Станишев заради съпадението на поредния си номер в бюлетината с номера на БСП.

Според говорителите на ЦИК в чужбина са гласували около 137 хиляди наши сънародници. Най-много са те в Турция - 60090, следват Великобритания - 14 хиляди, Испания - над 10 хиляди, Германия - 10 хиляди. Броят като цяло обаче не надвишава този от изборите през 2009 г., когато е постигнат рекорд.

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за 15 декември - трудностите заобикалят Стрелците, Козирозите да бъдат уверени в успеха си САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за 15 декември - трудностите заобикалят Стрелците, Козирозите да бъдат уверени в успеха си
ПИК TV x
Преди концерта на Род Стюарт: Рафи сменя гума на политик Преди концерта на Род Стюарт: Рафи сменя гума на политик
ново
Днес: 20
горещо
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК