Почти в 340 района на
Великобритания през празничните дни може да има
наводнения заради силните дъждове, които не спират на по-голямата част от територията на кралството вече втора седмица.
"В момента има обилни валежи най-вече в западната част на страната", съобщи днес метеоролът на Би Би Си Стив Клинтън.
През втората половина на деня циклонът обхвана и някои райони от Северна Ирландия и Уелс, северозападната част на Англия и югозападната част на Шотландия.
В Англия и Уелс са в сила над 310 предупреждения за възможни наводнения. Обстановката е усложнена от силни ветрове, чиято скорост в някои райони превишава 100 километра в час.
През последните дни на отиващата си година от
наводнения пострадаха много райони на Обединеното кралство, но най-тежък удар стихията нанесе на Югозападна Англия. Там бяха нарушени железопътните връзки между Бристол и Суиндън. Със закъснения се движеха влаковете между Лондон и град Суонси в Уелс, а също между Ливърпул и Манчестър.
Отиващата си 2012 година беше най-дъждовната за
Великобритания откакто се води статистика за валежите, съобщи преди време главната метеорологична служба на кралството. В страната са регистрирани почти 1.1 метра валежи и това е най-високият показател за периода от 1911 г., от когато датират първите статистически данни за наблюдение на метеорологичните условия. Преди най-дъждовната година бе 2000-ата с валежи от 1.09 метра валежи.