ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
40% от търсещите закрила у нас се самоопределят като уязвими, сочи доклад на неправителствения сектор. Най-силно засегнати са децата, непридружените непълнолетни, бременните, възрастните и хората, преживели психическо, физическо и сексуално насилие, информира БНР.
478 са анкетираните бежанци, интервюирани по проекта на фондациите "Център за правна помощ - глас в България" и "Център за подпомагане на хора, преживели изтезания". Според доклада на едва седем на сто е била приложена процедура по идентификация. Само шест процента са били насочени към организация, която да посрещне специфичните им нужди.
"Интервютата са провеждани само и единствено в конфиденциална среда, 26 въпроса. По време на интервюто присъства има единствено интервюстът, преводачът и интервюираното лице, с цел стимулиране на лицето към най-голяма откровенност", обясниБорислав Димитров.
Анкетираните лица са от 18 страни. Най-много са сирийците - почти половината.
"Що се отнася до възрастта на интервюираните по проекта лица, най-възрастният е на 79 години, а най-младият е на 13 години. Интервюирани са 67 непълнолетни лица, от тях 50 са непридружени непълнолетни", посочи Радостина Павлова.
Част от анкетираните споделят, че при срещите си със служителите на Държавната агенция за бежанците, са били обект на расистки коментари, а понякога преводачът не е владеел съответния език достатъчно добре.