ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
През миналата година 407 български деца са били осиновени в чужбина, докато през 2012 г. броят им е бил 395. Статистиката съобщи директорът на дирекция „Международни осиновявания” Милена Първанова на семинар на Министерството на правосъдието в Сандански.
Министерството е издало 340 съгласия за международни осиновявания през 2013 г. и 326 през предходната година, като в една процедура могат да участват повече от едно деца. В България като брой се осиновяват почти два пъти повече деца в сравнение с осиновените в чужбина.
От всички процедури за 2012 г. за САЩ съгласията за осиновяване са 124, за Италия – 98, Франция - 31. През 2013 г. за осиновявания в САЩ са дадени 120 съгласия, 79 са за Италия, 46 за Франция.
За периода 2009 – 2011 г. Италия е била първа по брой процедури на осиновяване на български деца. В ЕС обикновено има толеранс за осиновяване на деца с лечими заболявания.
Опитът на институцията показва, че обикновено в България се осиновяват деца в добро здравословно състояние. Деца на по-висока възраст обикновено се осиновяват в чужбина.
От 2003 г. има плавно повишаване на броя на процедурите за международно осиновяване. То трябва да се приложи тогава, когато за децата няма подходяща възможност да се отглеждат в България. Това е основно за деца, които не могат да бъдат отгледани адекватно у нас - на по-висока възраст или със специфично здравословното състояние.
Деца със синдром на Даун са с изключителен приоритет за осиновяване в САЩ. Там имат много добри програми за отглеждане и интегриране на хора с такова състояние.
Като пример Милена Първанова даде момиче, родено през 2002 г. със синдром на Даун, което тежало при раждането си 2420 грама. То е било настанено в дом за медико-социални грижи в Плевен. На 9-годишна възраст момичето тежало едва 5 кг. Тогава е било осиновено в САЩ, където за две години наддава 13 кг.
В момента отново за САЩ тече процедура, чрез специалните мерки за осиновяване на 4 сестри, едната от които е на 17 години.
Властите у нас получават информация за развитието на децата, осиновени в чужбина, две години след приключване на процедурата.