ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
47 000 пациенти годишно ще могат да се лекуват и диагностицират с апаратура, която е последната възможна дума на техниката в Специализираната болница за активно лечение на онкологични заболявания в София. Това каза вчера столичният кмет Йорданка Фандъкова, която откри новото отделение по лъчелечение.
В него има два апарата-единият е за лечение предимно на кожни заболявания, а другият за усложнения”, обясни кметът. Болницата вече разполага и с модерен апарат за дълбока рентгенова терапия, система за повърхностна лъчетерапия, дозиметрична апаратура за мониторинг на гама-фона, 16-срезов компютърен томограф и дигитален мамограф за скрийнинг и диагностика. Според Фандъкова с новите уреди ще могат да се обслужат качествено три пъти повече пациенти.
През лятото беше ремонтиран и стационарът на болницата, а стаите станаха по-големи със собствена баня и тоалетна, пише в. Монитор. Освен с нова дограма, стаите се сдобиха и с антибактериално покритие. „Този проект се реализира благодарение на около 5,6 млн. лв. по европейските средства и това е изключително важно за пациентите”, обясни Фандъкова. Всеки ден около 90 българи у нас чуват страшната диагноза.
„Около 34 000 души годишно се разболяват от онкологични заболявания. Болниците на територията на столицата не са достатъчни. Радвам се, че и в другите лечебни заведения се правят инвестиции, за да може хората да получават навременно лечение, защото няма как да чакат”, подчерта Фандъкова. Шефът на здравното заведение д-р Борислав Димитров също посочи, че чрез новите модерни уреди значително ще се улеснят и подобрят диагностиката и лечението на пациентите. „Очакваме да се съкрати значително времето на изследване и качеството му да се подобри”, каза той.
По думите на д-р Димитров значително ще се съкрати и времето от поставянето на диагнозата до старта на лечението, което е от много голямо значение при раковите заболявания. „С новата апаратура и ремонтът, който беше направен в болницата, хората ще имат възможността да получат качествено лечение на още едно място в столицата.
Другият важен компонент е, че развитието на общинското здравеопазване продължава в правилната посока”, заяви от своя страна здравният министър Петър Москов, който също инспектира новата апаратура.